avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate Nechifor Mirela

Activitate Nechifor Mirela

Sunt pensionata din februarie 2022 cu pensie anticipata partiala,cu 56 de luni de penalizare ,ceea ce inseamna ,conform prevederilor legii 263/2010 un procent de 25,2 %,deoarece stagiul meu de cotizare depaseste cu peste 1 an stagiul minim de cotizare .Procentul de diminuare a pensiei,conform legii 263/2010 era 0,45 % pentru fiecare luna de penalizare,pentru aceasta situatie.Legea actuala 360/2023 prevede un procent de 0.35 % pentru fiecare luna de penalizare,deci pentru cele 56 de luni de penalizare,ar trebui ca pensia mea sa fie diminuata cu 19,6 %,nu cu 25,2%,cum este prevazut in noua decizie primita recent.Ce am de facut pentru reglementarea acestei situatii?Ma pot adresa Casei de Pensii din orasul unde locuiesc sau trebuie neaparat in instanta,cum e prevazut in noua decizie de pensionare,in caz ca am o contestatie? Deocamdata eu doresc o lamurire,nu neaparat sa fac contestatie.
Eu inteleg ca daca s-a schimbat legea ,se recalculeaza si procentul de diminuare a pensiei anticipate partiala,adica pot beneficia de un procent de diminuare mai favorabil.