avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala.

Sunt pensionata din februarie 2022 cu pensie anticipata partiala,cu 56 de luni de penalizare ,ceea ce inseamna ,conform prevederilor legii 263/2010 un procent de 25,2 %,deoarece stagiul meu de cotizare depaseste cu peste 1 an stagiul minim de cotizare .Procentul de diminuare a pensiei,conform legii 263/2010 era 0,45 % pentru fiecare luna de penalizare,pentru aceasta situatie.Legea actuala 360/2023 prevede un procent de 0.35 % pentru fiecare luna de penalizare,deci pentru cele 56 de luni de penalizare,ar trebui ca pensia mea sa fie diminuata cu 19,6 %,nu cu 25,2%,cum este prevazut in noua decizie primita recent.Ce am de facut pentru reglementarea acestei situatii?Ma pot adresa Casei de Pensii din orasul unde locuiesc sau trebuie neaparat in instanta,cum e prevazut in noua decizie de pensionare,in caz ca am o contestatie? Deocamdata eu doresc o lamurire,nu neaparat sa fac contestatie.
Eu inteleg ca daca s-a schimbat legea ,se recalculeaza si procentul de diminuare a pensiei anticipate partiala,adica pot beneficia de un procent de diminuare mai favorabil.

Alte discuții în legătură

Sunt nascut in 15.04.1964, am implinit 60 de ani,daca deschid ... adamgeo adamgeo Sunt nascut in 15.04.1964, am implinit 60 de ani,daca deschid pe legea 263/2010 dreptul la pensie anticipata partial avand 40 ani si 7 luni contributivitate o ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata carmenystrate carmenystrate Buna seara! Am implinit 55 ani in ianuarie 2016, si in luna noiembrie voi avea vechime in munca 32 ani (am terminat facultatea in 1984 si m-am angajat. La ce ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Agafia Agafia Buna seara, Sunt nascuta in iunie 1961si am 30 de ani vechime in munca. As dori sa stiu care sunt conditiile si termenul la care ma pot pensiona anticipat ... (vezi toată discuția)