Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Sunt nascut in 15.04.1964, am implinit 60 de ani,daca ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Sunt nascut in 15.04.1964, am implinit 60 de ani,daca deschid ...

Sunt nascut in 15.04.1964, am implinit 60 de ani,daca deschid pe legea 263/2010 dreptul la pensie anticipata partial avand 40 ani si 7 luni contributivitate o sa am penalizare , o pot anula si deschid dreptul pe legea noua 360/2023. Intrebare :se reia calculul de la decizia de pensionare anticipata partial transformandu-se in in pensie anticipata ramanand cu penalizare pana la 65 de ani. Ori se poate trece la pensie pentru limita de varsta cu reducere de 5 ani.
Eu daca as indeplini conditiile prevazute la art.56 din legea 360/2023, as astepta sa depun dosarul pe noua lege, dupa 01/09/2024.
Articolul 56
Persoanele care au depășit stagiul complet de cotizare contributiv prevăzut în anexa nr. 5 cu cel puțin 5 ani de stagiu de cotizare pot solicita pensie pentru limită de vârstă cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare prevăzute în anexa nr. 5.
B/-U"