avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate irinel26

Activitate irinel26

Răspuns la discuția Divort-Am nevoie de ajutor
Multumesc pentru raspuns,
Precizez ca noi avem certificat de casatorie romanesc ,iar la ambasada dupa casatorie ni s-a spus ca va fi inregistrat direct la starea civila din Sectorul 1 Bucuresti,desi eu am domiciliul in Rm. valcea.

Ulterior am aflat ca ar trebui sa ma inegistrez la oficiul de stare civila la rm valcea , dar nu am facut-o ,deoarece de la primaria unde am mers la rm valcea ni s-a apus ca nu este necesar. In momentul de fata eu figurez ca fiind casatorita sau certificatul de casatorie romanesc este ca si nul?? Acest certificat de casatorie a fost folosit de mai multe ori de sot pentru a i se facilita viza de romania .

De restul actelor de casatorie (cel de emirate si cel din Liban nu ma mai leg, acest tip de casatorie fiind pt. romania inexistent)

Multumesc din suflet.
Sunt casatorita din mai 2005 cu un cetatean libanez.Casatoria a avut loc la ambasada Romaniei din Abu Dhabi,Emiratele arabe unite,dar ulterior nu a fost inregistrata la nici un registru de stare civila din romania.Casatoria a fost facuta si la curtea musulmana din emiratul abu dhabi,pentru a fi recunoscuta in Emiratele arabe unite si ulterior in Liban
Doresc sa divortez , sotul nu va fi nicodata de acord sa vina in romania sa divortam,as dori sa stiu daca divortul se poate realiza in romania in absenta lui sau prin neprezetarea lui la tribunal.Momentan sunt inca in Dubai locuiesc cu sotul meu , dar sunt intr-o tensiune groaznica.Plecarea mea din apartamentul in care locuim in dubai ar afecta divortul?

De asemenea in timpul casatoriei am primit mostenire un pamant de la bunicii mei ,in actul de vanzare cumparare scrie "Subsemnatul x , prin prezenta vand lui Irinel26(eu),casatorita cu cetateanul libanez Y,1000 de metri de pamant etc etc".
Pe acest pamant am inceput constructia unei case,care este oprita acum la fundatie.
Intrebarea mea este ,sotul in caz de divort are dreptul la jumatate,sau va putea cere despagubiri?la fel ce se intampla cu banii si economiile noastre din dubai?Legal eu pot avea access la ele?
Va implor sa ma ajutati cu raspunsuri ,nu stiu unde sa ma duc si nu am pe nimeni aici sunt disperata.

va multumesc!