avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 978 soluții astăzi
Forum Activitate lela_stc

Activitate lela_stc

buna seara,
Se aude ca se vor face restructurari din cauza crizei economice care a dus la scaderea comenzilor............si din cauza asta imi este teama sa nu fiu prima vizata...
Buna Ziua,
Cred ca nu m-am exprimat cum trebuia.....vroiam sa aflu daca, in cazul in care va fi nevoie sa fie disponinibilizat unul din noi (cei 4 care ocupam aceeasi functie), sub pretextul reducerii de personal, pot fi eu acea persoana...sau faptul ca tocmai m-am intors din crestere copil ma salveaza?....deoarece s-a pus problema reducerii personalului, nicidecum falimentul.....
Va multumesc!
Buna ziua,
Numele meu este Simona, am nascut un baietel in februarie 2008, luna aceasta (ianuarie 2009) m-am intors la munca,......colegei care mi-a tinut locul i s-a intocmit contract pe nedeterminata (suntem 4 pe aceeasi functie)..............insa se aude ca s-ar face disponibilizari.....intrebarea mea este: exista vreo lege care sa ma protejeze, sau pot fi prima disponibilizata?
Buna ziua,
Acum ca au aparut normele metodologice de aplicare a acordarii indemnizatiei pentru crestere copil, ma poate lumina si pe mine cineva, la ce venituri se refera legea?
Nu mai inteleg nimic......unii spun ca se va da 85% din salariul brut (adica salariu brut * 85%), altii ca din salariul net supus impozitarii (adica (salariu brut-cotizatii) * 85% = indemnizatie), sau din salariul net (adica (salariul brut - cotizatii - impozit)* 85%)......................
Va multumesc.