avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate zero7zero8

Activitate zero7zero8

Răspuns la discuția inchiriere locuinta fara contract
alte idei? ???
Răspuns la discuția inchiriere locuinta fara contract
eu doar am estimat investitia cam 9500 lei si le-am comunicat, de fapt am estimat 8400 lei si restul ;pana la 9500 a costat racordarea la gaze care cazuse in sarcina proprietarului, dar a aruncato in carca mea ca el a zis ca nu are bani.
difernta pana la 11700 sunt costuri neesestimate si preturi ale materialelor in continua crestere.

referitor la chei : proprietarul mi-a pus la dispozitie 2 chei, una ptr mine si una ptr mesteri iar la finalul lucrarilor trebuia sa-mi mai dea si celelate 2 chei, asa ne-am inteles

am martori, nasii mei sunt la mijloc, propprietarii sunt parintii nasei mele, am si copii de pe bonurile si chitantele produselor

nu am avut termen de executie lucrari, dar ce-i drept s-au intins cam pe 3 luni.
proprietarul nu a avut bani s-o amenajeze si a propus ca in contul investitiei sa locuiesc acolo. se stia din start ca investitia ce trebuia facuta era echivaletul a cel putin 24 luni. putea sa depasseaca si cu 2 luni sau in cazul meu cu 9 luni. nu a fixat nimeni un buget si nici un termen maxim de stat acolo, doar termenul minim doi ani.

consider ca problema e a lor ptr. ca intre timp li s-au modificat datele problemei si si-au facut planuri sa o vanda dupa 2 ani probabil. le-am propus sa locuiesc 2 ani iar restul de 9 luni sa-mi plateasca diferenta. nu accepta varianta propusa.
Răspuns la discuția inchiriere locuinta fara contract
nu am locuit deloc acolo, eu am amenajat garsoniera pe banii mei ptr. ca ulterior sa pot locui acolo in conditii civilizate, in contul investitiei de 11700 lei ar trebui sa locuiesc fara sa mai platesc chirie timp de 2 ani si 9 luni, chiria fiind stabilita de comun acord cu proprietarul la 350 lei/luna.
Răspuns la discuția inchiriere locuinta fara contract
nu am locuit deloc acolo, eu am amenajat garsoniera pe banii mei ptr. ca ulterior sa pot locui acolo in conditii civilizate, in contul investitiei de 11700 lei ar trebui sa locuiesc fara sa mai platesc chirie timp de 2 ani si 9 luni, chiria fiind stabilita de comun acord cu proprietarul la 350 lei/luna.
Răspuns la discuția inchiriere locuinta fara contract
dati-mi o idee, o varianta, pot sa-l du in judecata?
Răspuns la discuția inchiriere locuinta fara contract
nu stie nimeni cum sa pun in continuare problema? ptr. ca aici e vorba de nesimtire.
buna ziua.
am facut o mare gafa pe care o s-o explic pe scurt.
parintii nasilor mei au avut o garsoniera nefinisata, neutilata, fara usi interioare, fara centrala termica, fara racord la gaze, etc. am preluat garsoniera cu scopul de a locui acolo ca si chirias cu conditia ca eu sa investesc ptr. aducerea acesteia la stadiu de locuinta rezonabila, adica cu apa calda, incalzire, parchet, tamplarie, gresie, termoizolatie, etc. am stabilit o chirie lunara de 350 de lei si am inceput sa investesc, fara sa fi facut un contract (am vrut contract dar proprietarul a zis ca ea nu vrea ). Una din conditii a fost ca sa locuiesc acolo cel putin 2 ani. am facut o evaluare estimativa a manoperei si a materialelor care trebuiesc si am ajuns la o suma de 9500 lei. am terminat lucrarile si am cerut o intalnire cu proprietarul ptr. a preda cheile si a se vedea rezultatul muncii mele si a investitiei mele. suma finala investita a ajuns la 11700 lei. binenteles ca am pus la dispozitia proprietarului si toate bonurile si chitantele produselor care au fost achizitionate in vederea amenajarii garsonierei, mai putin costuri pe manopera, ptr. ca mesterii au lucrat la negru. doar ca am scris pe o hartie ce au facut si cat a insemnat ca valoare, plus ca unele lucrari le-am facut eu cu mana mea si le-am evaluat sub pretul pietei. astfel 11700 / 350 lei = 33.42 luni, adica 2 ani si 9 luni trebuia sa stau. proprietarul doreste ca acum sa incheiem un contract pe doi ani cu o chirie de 400 lei pe luna si fara posibilitatea recuperarii diferentei. credeti ca am cum sa-mi recuperez banii avand in vedere ca nu exista nici un contract? am doar copii de pe bonuri, facturi, chitante si martori. va rog sa-mi raspundeti cat mai repede ptr. ca proprietarul incearca sa ma stranga cu usa. s-a vazut cu sacii in caruta si acum face pe nebunul.