avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate sosa

Activitate sosa

oricum ar fi trebuie sa -mi fie respectata munca prin facultate si anii acumulati aici in scoala chiar daca sunt rigida.daca nu sunt buna pe alt domeniu?
nu stiu daca ati primit mesaj privat dar chiar asa sunt de speriat?
POATE FIINDCA NU MI-AM GASIT INCA JUMATATEA ASA SPUN UNII CA DE-AIA SUNT STRESATA...RUGATI-VA SA MI-O GASESC
Buna ziua

Da aceta e adevarul...sunt profesoara si de cativa ani sunt detasata pe motiv de restrangere de activitate si in fiecare an , in baza unui punctaj primesc repartitie la scoli din localitatea unde lucrez, dar am mereu probleme la lcul de munca in sensul ca toti directorii imi descopera slabiciunile si apoi ma umilesc . Eu zic ca sunt genul de om care nu se preocupa de detalii si dau adesera impresia de superficialitate.Urasc rutina si metodele traditionale, imi place sa predau in stilul meusi in ritmul meu, am gradul didactic 2, dar de multe ori ajung sa urasc ceea ce fac deoarece vad ca elevii nu mai sunt interesati de studiul limbii pe care o predau .Acest lucru ma deprima atat de mult ca uneori chiar imi vine sa perassesc invatamantul dar nu gasesc curajul necesar.Mi se intampla uneori sa ma enervez si sa urlu pe elevii acre nu ma respecta si sa-i fac nesimtiti,a nul trecut am avut o clasa de elevi foarte dificila si dirigintele cu care ma certasem i-a invatat sa dea declaratii impotriva mea, i-a pus sa scrie toate cuvintele pe care le-am adresat unora, ba chiar sunt convinsa ca pe unul l-a incrajat sa ma hartuiasca ca sa ma faca sa ma enervez si sa-l pocnesc.Ce limba straina sa faci intr-o clasa in care nu te intelegi bine cu dirigintele pentru ca l-ai atentionat sa nu-ti mai zica fetita si i-am ranit oragoliul de mascul batran?Cine sa te ajute daca nu directiunea la care de nenumarate ori ,-am adresat pentru rezlvarea problemelor cu colegii care efectiv ma hartuiau si directorul zicea mereu ca sunt eu de vina.Am avut o colega in varsta care s-a nimerit sa fie si fosta mea profesoara si cand am fost repartizata in primul an la acest liceu am intrebat-o :"iesiti la pensie?" la care ea s-a enervata sa de tare ca s-a dus si i-a umplut directorului cu care e in relatii f. bune de toate minciunile posibile si l-a pus in capul meu>pe urma o alta colega de catedrami-a extras documente din geanta, desigur ca nu am probe dar petru ca am facut-o scoafa directorul a spus ca am hartuit-o ....ce oameni nesimtiti.Un alt coleg mai tanar si care credeam ca umbla dupa mine ca ma place de fapt membru in consiliu de administratie , de fapt a fost pus sa ma spioneze sa vada cum ma comport si ce vorbesc cu elevii ...ori umbla dupa gagici , nici azi nu stiu bine... e clar ca s-au coalizat toti si mi-au facut un dosar cat muntele si mi-au dat avertisment la care am facut contestatie la inspectorat,inspectoratul a mentinut avertismentul concluzionand ca sunt prea rigida.... isj le-a dat castig de cauza dar ma tot mir ce mafioti pot fi...adica care e solutia,,, eu nu sunt perfecta,,, nu sunt singura care poate a mai scos perle din gura, sunt profesori betivani si nu patesc nimic..pe mine daca nu ma suporta cei din consiliul de administratie si directorul sau alti colegi, apropo profesoara de engleza a spus ca am agresat-o verbal pentru ca nu i-am pus cheia in dulap...ce sa te mi astepti de la elevi daca profesorii sunt asa...si apoi fisa de evaluare de sfarsit de an e plina de greseli pentru ca un profesor care nu are dirigentie si nu e invitat la diverse mmanifestari primeste cel mult sufiicient pe cand unul bine infipt ia tot foarte bine.Mie anul trecut mi-au dat nesatisfacator pe motiv ca nu respect colegii si elevii si cu ajutorul chestionarelor si al sindicatului am reusit sa demonstrez ca marea majoriate a elevilor si colegilor NU DECLARA CA SE SIMT JIGNITI...sunt mai vulcanica dar pot spune ca supar de exces de politete chiar daca uneori imi scapa si mici replici taioase.
Buna ziua, sunt profesoara si as vrea sa intreb un lucru:in cazul in care un angajat la scoala de stat are cateva defecte -nu e perfect, dar e in permanenta jignit si umilit de catre director si membri din Consiliului de administratie care la sfarsitul anului scolar, in baza unor defecte pe care le-au descoperit in activitatea mea, defecte pe care si ei le-au comis dar pe care nu si le vad pentru ca adora faptul ca au puterea si strategia lor e intotdeaune castiga cine e mai tare si nu cine are dreptate sau mai bine spus loveste in cel mai slab, au produs declaratii false importriva mea pentru a-mi pata imaginea in scoala chipurile sa ma corecteze-de fapt nu le convine prezenta mea in scoala ca poate au pe altcineva preferat ...intrebarea mea este...au dreptul sa ma umileasca daca nu sunt perfecta?Sa fac si eu ca ei?Sa mint si eu ca ei?Am spioni in scoala si printre elevi care speculeaza orice miscare si orice cuvant nelalocul lui.Mis e pare ca sunt la puscarie si nu intr-o institutie de invatamant.Aici este si consiliul de disciplina -dar atentie, in afara de cateva perle nu am mai facut nimic , se intampla foarte rar sa jignesc elevii si colegii sau sa fiu excesiv de vulgara la clasa.Eu zic ca sunt in limitele normaluui chiar daca sunt considerata mai nonconformista.Problema e ca am creat o serie de invidii deoarece am facut un master educational si directoarea s-a temut sa nu-i iau locul peste vreo cativa ani.Si pe ea am auzit-o injurand si vb vulgar si pe director care dealtfel m-a facut nebuna si schizofrenic desi sunt foarte normala.Sunt mai directa e adevarat poate nu am asa de multa experienta dar nu am crzut ca cineva te poate surpa in asemenea hal, prin minciuni si speculand doar raul.Adica pe lista mea nu sunt realizarile mele,doar defectele.Am luat in 2007 premiul 2 la TRaduceri dinBlaga , nici macar un felicitari nu am primit.Cei de la sinducat m-au ajutat sa-mi ridic calificativul la bine de la nesatisfacator,de intampla ca la fiecare 2 , 3 ani de la un avertisment sa o patesc din nou si chiar ca ma consider morala de 100 de ori fata de alti colegi.Eu zic ca e un fel de hartuire care se perpetueaza de la scoala la scoala si de la an la an casa nu ma lase sa ajung sa-mi iau gradul I .Ce e de facut pentru ca e sigur ca daca vor continua cu chestii de-astea o sa ma termine cu zile de stres.