avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters72907

Activitate ContSters72907

Am citit si eu intre timp articolul 14 din ordinul 340 care spune:" Rezilierea (incetarea) contractului de asigurare din initiativa asiguratului poate interveni oricand pe parcursul derularii acestuia, la data solicitarii. Contributia de asigurari sociale neachitata, precum si majorarile de intarziere aferente se urmaresc conform legislatiei privind recuperarea creantelor bugetare" dar de articolul 13 ce spuneti:
" Casele teritoriale de pensii, o data cu certificarea anuala a stagiului de cotizare, notifica persoanelor asigurate pe baza de declaratie sau contract de asigurare care nu au achitat contributia obligatia ca in termen de 30 de zile sa se prezinte pentru reglementarea obligatiilor ce decurg din calitatea de asigura".Dar problema este ca:
-nu am fost notificata
-nu am primit plicul de reziliere( care ,Casa de pensii sustine ca l-a trimis,nicidecum o notificare in prealabil care spune ca in 30 zile ma pot prezenta sa achit"
dar aticolul 12 din aceeasi ordonanta "Casa teritoriala de pensii are obligatia ca in termen de 10 zile de la modificarea cadrului legal privind declaratia sau contractul de asigurare sa comunice in scris asiguratilor natura si data de la care survin modificarile"
Un lucru cred ca nu se intelege din toate astea.EU VREAU SA ACHIT ,( intr-adevar in dec 2006 cand le-am zis ca vreau sa achit mi-au cam strambat din nas,probabil,din cauza modificarilor salariului minim e economie aveau de facut m multe acte aditionale)doamnele imi spun ca nu imi pot lua banii,dar la fel imi si spun ca debitul se stinge daca contractul se reziliaza dar cum ramane cu articolul 187 alin 1 din legea 19/2008 cu sumele nerecuperate ca pot fi recuperate de la beneficiari in termenul de prescriptie de 3 ani adik daca nu ma lamuresc eu sa dau banii , am de asteptat 3 ani sa ii recupereze ei?Si chiar daca se face rezilierea cu ziua urmatoare unde este notificarea? Culmea ca m-a pasuit dupa ce mi-a luat banii.
D-na nu am studii juridice,dar,cred eu ca mai stiu sa citesc si prin legi NU EXISTA PASUIRE IN NICI O LEGE , m-a " pasuit " ca nu isi incasase banii la zi.Iar imediat dupa aia "m-a pasuit "
1.Acea adresa nu a ajuns nici in ziua de azi la mine.
2.1.12.2007- Care e ZI NATIONALA mai este si SAMBATA!
3.Si aceasta constatare este scrisa in vre-o lege sau ordonanata?
Oricum am inceput :"eventuala actiune in instanta" doarece eu doresc anularea sau nulitatea actului de reziliere deoarece consider ca nu nu s-au respectat drepturile conform legislatiei in vigoare.Iar daca se respectau,nu trebuia sa-mi ia banii pe 10 luni ci pe mai putine si tot in lege scrie ca banii luati nu se returneaza.
Va multumesc, oricum , pt amabilitatea de a-mi raspunde!
Contractul de asigurare sociala( privind vechimea in munca) a fost incheiat in dec 2006,s-a platit la zi pt dec 2006 si ian 2007,apoi in noiembrie 2007 s-a platit suma de 1044 ron( in care sunt incluse lunile:februarie,martie,aprilie...pana la noimebrie inclusiv+penalitati.Pe data de 02.12.2008,m-am dus la Casa de pensii pt a vedea ce s-a intamplat cu contractul si dc nu s-a reziliat(pt ca nu primisem nimic acasa)sa achit la zi si eventual in avans cate luni pot ( asta ar fi fost in functie de suma care mi-o zicea) Mi s-a dat o fisa in care mi s-a spus sa ma duc la alt birou sa iau dispozitiile pt a putea plati,la cel de-al doile birou mi se comunica,ca, contractul este reziliat din data de 01.12.2007( sambata si ziua nationala a Romaniei),Rezilierea a fost intocmita pe data de 05.09.2008,a fost trimisa prin Posta Romana pe data de 10.09.2008( plic normal) la mine nu a ajuns nici in ziua de azi,domiciliul sotului fiind acelasi de 26 ani iar inregistrarea rezilierii a fost facuta pe data de 03.11.2008 .
Am plecat cam imbufnata mai mult din cauza comportamentului lor execrabil si din cauza ca n-am siut nimic atata timp.Cereri,nu am facut ,am ajuns in audienta si la Directorul Casei de Pensii,dar nu inainte de a ma documenta,de a invata legea si ordonantele cel putin la articolele care ma interesau,am platit doua sedinte de consultanta la avocat,deci,zic eu pe parcurs ce am inaintat in "intrevederi" deveneam tot mai documentata. La fina dupa audierea programata cu Directorul General(are defapt a fost cu altcineva) s-a ajuns la concluzia ca nu se poate anula rezilierea sau nu se poate cere nulitatea decat prin instanta. Si mi-au zis sa inchei alt contract incepand cu dec2008 ,perioada dec 2007-noiembrie 2008 ramanand descoperita.Le-am zis ca semnand asa ceva inseamna ca sunt de acord ca celalalt este definitivat ori pt mine nu este,doarece nu sunt lamurita in privinta procedurilor.Toate acestea fiind vorbe am facut in cursl zilei de ieri o adresa catre Casa de Pensii in care solicit situatia contractului a platilor facute(am trecut nmar de fax si nr mobil).Ce pot face altceva in afara dea ajunge la proces?Pe care,nici nu stiu cum va decurge fiind vorba de o institutie a statului.
Va multumesc
Buna seara,
am si eu o problema in legatura cu Contractul de Asigurare Sociala al sotului si va rog sa ma ajutati cu un raspuns!A fost incheiat in dec 2006 ,achitat in dec 2006 si ian 2007 ,apoi sotul a achitat abia cand a venit in tara pe data de 27.11.2007( lunile febr.....noiembrie inclusiv+ penalitati) ,apoi a fost reziliat pe 01.12.2007( la 4 zile dupa achitare) el in baza de date e notata data rezilierii cea de mai sus si data inregistrarii 03.11.2008. Reilierea datata cu 05.09.2008 si trimisa prin Posta Romana pe 10.09.2008 ca plic normal(mi s-a comunicat ca"costa mult") .Problema e. ca eu am aflat toate astea cand m-am dus sa achit pe 02.12.2008 ce aveam din urma si daca puteam in avana( ca,in 2006 m-au zis canu pot desi in contract era trecut randul si casuta pt bifa).Eu nu am primit nimik,dar nu trebuia sa primesc o notificare,inainte,sau rezilierea cel putin.La posta,factorul postal cunoscandu-ne ( sotul sta de 26 ani in cartier) ne-a zis ca nu a primit nimik,mai ales ca acasa e in permanenta cineva.Ce pot face in acest caz? Pot cere nulitatea actului de reziliere in instanta?Amcitit ceva de OG 91/2007ca se reziliaza la 3 luni de neplata,dar de ce au luat banii dupa atatea luni sotului si apoi sa rezilieze?Exista vreo varianta?Va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Sarbatori Fericite !
Mioara