avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate sorel

Activitate sorel

Răspuns la discuția Modificare Fatada Bloc
@Adam Grecu & s.c.serv ad loc s.r.l.: va multumesc. Revin cu un update dupa lecturare.

@marius cioca: nu vreau sa obtin un certificat de urbanism. Ma intereseaza autorizatiile(daca sunt si altele in afara de cele specificate de mine) necesare pentru obtinerea lui si unde sunt reglementate, pentru a alcatui o sesizare la primarie.
Răspuns la discuția Modificare Fatada Bloc
daniela vorovenci a scris:

1) acordul proprietarului spatiului;
2) acordul asociatiei de proprietari;
3) autorizatie de constructie eliberata de primarie dupa primirea celor doua acorduri specificate mai sus.


exact acelasi lucru l-am scris si eu in post-ul initial.
pe mine ma intereseaza in ce lege/legi scrie despre necesitatea acestor acorduri, in special cel al asociatiei.

repet faptul ca nu am reusit sa localuzez prin legea 50/1991 un articol referitor la aceste acorduri.
Sa va expun problema.
Chiriasa spatiului comercial de la parterul blocului a modificat fatada blocului, instaland in locul unor spatii facute din caramida, Termopane iar in unu dintre locuri, spargand pana la nivelul trotuarului si a montat o usa.
Din cate stiu, pentru a interveni, in calitate de chirias al unui spatiu, la aspecutl unei fatade de bloc, trebuie sa ai:
1) acordul proprietarului spatiului;
2) acordul asociatiei de proprietari;
3) autorizatie de constructie eliberata de primarie dupa primirea celor doua acorduri specificate mai sus.

Doamna respectiva, nu are decat acordul proprietarului, obtinut in ziua in care primaria a fost sesizata de modificarile facute, fara acordul asociatiei si fara autorizatie de la primarie.
Am studiat legea 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructie dar nu am reusit sa identific unde este specificat ca este necesar acordul asociatiei de proprietari pentru obtinerea autorizatiei.
nici macar nu stiu daca este in aceasta lege.
As dori sa va rog, sa-mi spuneti si mie in ce lege si la ce articol gasesc specificata necesitatea acestui acord.


Va multumesc anticipat.