Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificare Fatada Bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificare Fatada Bloc

Sa va expun problema.
Chiriasa spatiului comercial de la parterul blocului a modificat fatada blocului, instaland in locul unor spatii facute din caramida, Termopane iar in unu dintre locuri, spargand pana la nivelul trotuarului si a montat o usa.
Din cate stiu, pentru a interveni, in calitate de chirias al unui spatiu, la aspecutl unei fatade de bloc, trebuie sa ai:
1) acordul proprietarului spatiului;
2) acordul asociatiei de proprietari;
3) autorizatie de constructie eliberata de primarie dupa primirea celor doua acorduri specificate mai sus.

Doamna respectiva, nu are decat acordul proprietarului, obtinut in ziua in care primaria a fost sesizata de modificarile facute, fara acordul asociatiei si fara autorizatie de la primarie.
Am studiat legea 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructie dar nu am reusit sa identific unde este specificat ca este necesar acordul asociatiei de proprietari pentru obtinerea autorizatiei.
nici macar nu stiu daca este in aceasta lege.
As dori sa va rog, sa-mi spuneti si mie in ce lege si la ce articol gasesc specificata necesitatea acestui acord.

Va multumesc anticipat.
1) acordul proprietarului spatiului;
2) acordul asociatiei de proprietari;
3) autorizatie de constructie eliberata de primarie dupa primirea celor doua acorduri specificate mai sus.
daniela vorovenci a scris:

1) acordul proprietarului spatiului;
2) acordul asociatiei de proprietari;
3) autorizatie de constructie eliberata de primarie dupa primirea celor doua acorduri specificate mai sus.

exact acelasi lucru l-am scris si eu in post-ul initial.
pe mine ma intereseaza in ce lege/legi scrie despre necesitatea acestor acorduri, in special cel al asociatiei.

repet faptul ca nu am reusit sa localuzez prin legea 50/1991 un articol referitor la aceste acorduri.
@sorel,
Lecturati Legea nr. 230/2007 - privind infiintarea, organizarea si functionarea as. de prop.- [ link extern ] );
De asemeni vedeti HG nr. 1588/2007 - Normele la aceasta lege;
Succes!
In Ordin nr.1430/26.08.2005 publicat in MF nr.825/13.09.2005 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.50/1991privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii.
In prima parte sunt demersurile si formularele ce trebuiesc avizate de administratia publica locala, iar in Anexa nr.2 este la punctul: b.2 avizul sau acordul ISC (Inspectoratul de Stat in Constructii) si la punctul: b.4 despre acordul vecinilor, etc.
Succes la lecturare!
Crtificatele de urbanism se fac de regula de persoane documentate(arh, ing. constr...) Deci oricine este interesat apeleaza la acesti specialisti. Nu- i nevoie de "forumuri". In CU sunt insirate toate conditiile si cerintele. Poate unele se cer altele nu(din tot ce e insirat in "anexe".