avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate SeptimiuPop

Activitate SeptimiuPop

Buna seara,

Am o situatie legata de un proiect la munca. Jobul meu implica multa analiza pe un anumit tip de produs bancar. Din pacate, eu sunt angajat pe perioada determinata datorita situatiei actuale economice. Nu ar fi nicio problema, insa in ultima perioada am lucrat la un proiect(in afara orelor de munca) ce va aduce un venit de pana la 2000000 de euro/ an. Situatia este foarte complicata deoarece totul a fost ideea mea si proiectul a generat mult interes.
Sunt sigur insa ca managerul meu nu imi va prelungi contractul (pentru ca ne restructuram) iar eu voi ramane fara nimic si el cu un proiect foarte bun in care eu am investit foarte mult timp.
Cum as putea sa ma apar de o asemenea situatie? As vrea sa inregistrez undeva proiectul ca sa nu poata fi utilizat de ei fara acordul meu (practic proiectul este despre vanzarea unui serviciu pe care il poate dezvolta banca, insa pana sa ma gandesc eu la asta ei nu au vazut potentialul de business).
Astept un raspuns si va multumesc anticipat,

Cu stima,
Septimiu Pop
In acest moment eu si 2 parteneri vrem sa ne inregistram o firma. Sediul social poate fi in Bucuresti intr-un apartament sau in Targu-Mures. In ambele cazuri vrem sa ne desfasuram activitatea (organizare de evenimente) in Bucuresti.
Am inteles ca daca inregistrez doar sediul social in apartament nu as avea nevoie de acordul vecinilor pt a obtine aprobarea de functionare.
Daca totusi se dovedeste a fi imposibil pt ca nu pot primi acordul vecinilor, voi inregistra firma cu sediul social la Targu Mures la casa particulara. Totusi, in acest caz, am nevoie de anumite documente pt a presta activitatile in Bucuresti?