avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale sediul social este in alt oras decat cel in care vreau ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

sediul social este in alt oras decat cel in care vreau sa imi desfasor activitatea. am nevoie de anumite documente?

In acest moment eu si 2 parteneri vrem sa ne inregistram o firma. Sediul social poate fi in Bucuresti intr-un apartament sau in Targu-Mures. In ambele cazuri vrem sa ne desfasuram activitatea (organizare de evenimente) in Bucuresti.
Am inteles ca daca inregistrez doar sediul social in apartament nu as avea nevoie de acordul vecinilor pt a obtine aprobarea de functionare.
Daca totusi se dovedeste a fi imposibil pt ca nu pot primi acordul vecinilor, voi inregistra firma cu sediul social la Targu Mures la casa particulara. Totusi, in acest caz, am nevoie de anumite documente pt a presta activitatile in Bucuresti?
Cel mai recent răspuns: Aurelian Cîcu , Consilier juridic 17:33, 27 Decembrie 2008
Buna ziua.In situatia in care in actul constitutiv al societatii veti prevedea faptul ca aceasta isi poate infiinta sucursale,filiale sau puncte de lucru oriunde in tara,puteti sa va desfasura'i activitatea si in alta localitate in cazul dvs. Bucuresti.Pentru aceasta este insa necesar ca in baza unei hotararii a Adunarii Generale a Actionarilor sau dupa caz asociatilor sa deschideti o sucursala,filiala sau punct de lucru in Bucuresti.Documentele necesare sunt hotararea mentionata mai sus, contractul de inchiriere,vanzare-cumparare sau de comodat cu care mergeti la registrul Comertului
Bucuresti unde inregistrati punctul de lucru,
Va multumesc pentru raspuns
Cu placere si va astept si cu alte nelamuriri.O zi buna si sarbatori fericite
nu e nevoie de infiintarea unui punct de lucru in bucuresti, pt ca activitatea ce o veti desfasura e o activitate ce nu se desfasoara la punctul de lucru ci la beneficiar, asa ca infiintati societatea la tg mures si va autorizati pt lucrari la beneficiar. pe acelasi formualr model 2. intrebati si la reg. comertului si veti constata acelasi lucru
septimiubujgoi a scris:

nu e nevoie de infiintarea unui punct de lucru in bucuresti, pt ca activitatea ce o veti desfasura e o activitate ce nu se desfasoara la punctul de lucru ci la beneficiar, asa ca infiintati societatea la tg mures si va autorizati pt lucrari la beneficiar. pe acelasi formualr model 2. intrebati si la reg. comertului si veti constata acelasi lucru


Sustin si eu aceasta solutie. Punct de lucru se deschide in cazul altor activitati conform CAEN. Puteti obtine lamuriri si la ORC Tg.Mures unde deschideti firma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere fisa fiscala tincaflaviusms tincaflaviusms Buna ziua! Am fost angajat din data de 05.05.2011 pana in data de 27.02.2012 la o firma de paza si protectie cu sediul in Bucuresti dar are punct de lucru in ... (vezi toată discuția)
Inregistrare punct de lucru in cazul sucursalelor Emil Lasconi Emil Lasconi ART. 43 (1) Sucursalele sunt dezmembrăminte fără personalitate juridică ale societăţilor comerciale şi se înregistrează, înainte de începerea ... (vezi toată discuția)
Procedura de infiintare punct de lucru a unui srl cu sediul in strainatate Irinace Irinace Am rugamintea daca poate cineva sa imi lamureasca urmatoarea problema: o companie cu sediul social in strainatate are infiintata o sucursala in Bucuresti si ... (vezi toată discuția)