avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1513 soluții astăzi
Forum Activitate quiety

Activitate quiety

Ce inseamna exact nulitate absoluta ?

Mentionez ca parintii parintilor mei sunt toti decedati.

Si pina la urma, eu fiind unicul mostenitor, merita sa mai fac vre-un act de donatie, vinzare-cumparare, etc...sau sa las sa curga lucrurile si voi intra in posesia apartamentului la decesul ambilor parinti ?

Multumesc.
Multumesc frumos pentru lamuriri, Dna Romascanu.

Pentru Dna Avlil: eu nu voi plati nici un ban pe apartament, doar va fi trecut de pe numele lor pe numele meu. Din cite am mai citit pe acest site si cum se mentioneaza si mai sus, se va incadra in categoria de Donatie Deghiza.
Este vre-o problema cu aceasta categorisire ?

Multumesc.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Ne-am hotarit va vom face contract de vinzare-cumparare. Asa rezulta din raspunsurile dvs. ca este cel mai bine pentru toata lumea.

As mai avea citeva intrebari:

1. Ce inseamna "uzufruct viager" ?

2. Daca eu nu pot veni in tara, care este procedura pentru mine ca sa ma reprezinte cineva la semnarea contractului ?

3. Unde trebuie sa fac procura ? In tara unde locuiesc, la consulatul romanesc, sau exista si alte variante ?

4. Am un prieten care este dispus sa semneze pentru mine. Pe contract va fi si numele celui ce ma reprezinta sau numai numele meu iar numele lui va fi pe procura ?

Multumesc din nou anticipat
Buna ziua,

Mama mea s-a recasatorit si apoi impreuna s-au mutat intr-un apartament la inceputul anilor 80, unde locuiesc si in prezent. Intre timp aprtamentul a fost cumparat la inceputul anilor 90 iar acum este prprietate personala.
Eu sunt singurul copil iar actualul ei sot nu are copii. Si mama si sotul ei au frati/surori cu copiii lor. Apartamentul este pe numele amindorura. Pina acum nu a fost pusa problema mostenirii, etc..dar acum sunt ambii destul de in virsta si cu totii am vorbit cum sa facem ca legal, apartamentul sa-mi ramina mie fara alte complicatii din partea surorilor/fratilor lor. Actualul sot al mamei este total de acord ca apartamentul sa-mi ramina mie. Eu sunt de acord ca ei sa lociuasca acolo pina la sfirsitul vietii lor, iar in caz ca unul din ei decedeaza, celalalt sa ramina acolo pina decedeaza. Eu voi intra in posesia apartamentului numai dupa decesul ambilor parinti. As vrea sa ma protejez impotriva unor eventuale pretentii din partea surorilor/fratilor lor, iar ei doresc acelasi lucru pt. mine.
Eu voi suporta toate cheltuielile legate de aceste acte, deci ma intereseaza varianta cea mai ieftina, dar in acelasi timp legala.

Intrebarile mele sunt:

1. Ce este mai sigur, legal, etc.. sa se faca:
a. Doar Testament ?
b. Act de mostenire ?
c. Act Donatie ?
d. Act Vinzare-Cumparare.

2. Trebeie sa fiu prezent in tara pentru incheierea acestor acte ?
Stiu ca pt. act de vz-cumparare trebuie sa fiu acolo, dar pentru celelalte ?

3. Ce este dreptul de uzufruct ?

4. Cum se aplica clauza de intretinere ?
Mentionez ca eu nu locuiesc in Romania dar le mai trimit bani din cind in cind, in rest ei se descurca destul de bine. Eu nu pot fi zilnic acolo sa am grija de ei.

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Martin
Răspuns la discuția Act vinzare-cumparare apartament.
Buna seara,

Tocmai am vorbit cu parintii mei si mi-au spus ca notarul a cerut si cadastru pe apartament ca sa poata fi vindut. Mentionez ca ei locuiesc in acel apartament din 1987, de cind blocul a fost dat in folosinta.

Intrebarea mea: Este nevoie si de acest act ?

Multumesc frumos tuturor celor ce au raspuns si m-au ajutat sa ma lamuresc.
Răspuns la discuția Act vinzare-cumparare apartament.
2. Cost estimativ ??
In functie de valoarea apartamentului.


Valoarea apartamentului este de aprox. 50,000 Euro.

CI = Carte de Identitate ?

Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Buna ziua,

Imi cer scuze daca am ales gresit categoria de postare, dar aceasta mi s-a parut cea mai apropriata de problema mea.

Parintii mei vor sa faca un act de vinzare-cumparare al apartamentului unde locuiesc actualmente, sa-l treaca de pe numele lor pe numele meu. Apartamentul este localizat in Bacau. Eu nu locuiesc in Romania.
Am citeva intrebari:
1. Care este procedura legala pe care ei si eu trebuie sa o umam ?
2. Cost estimativ ?
3. Ce acte trebuiesc din partea lor ?
4. Ce acte trebuiesc din partea mea ? Mentionez ca eu nu mai detin buletin ci numai pasaport romanesc.
5. Eu trebuie neaparat sa fiu prezent in Romania pentru incheierea tranzactiei sau se poate folosi fax sau semnatura electronica prin computer ?

Multumesc anticipat.