avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate marius007

Activitate marius007

Răspuns la discuția OUG 50/2010
dar daca banca nu modifica actul aditional ce pot face? eu deja am facut o cere scrisa si inregistrata la ei prin care solicit sa fiu derogat de la oug 50/2010 deoarece nu sunt de acord cu marja stabilita de ei, insa imi rezerv dreptul de a beneficia si dupa data de 19.09.2010 de prevederile unui act aditional conform OUG. Cu O.P.C pot rezolva ceva inainte de a ajunge in Instanta?
Ma intereseaza daca banca are voie sa modifice "marja de eroare", sau cum ii zice, in momentul aplicarii prezentei ordonante, deoarece conform acestei OUG dobanda la credite, inclusiv la cele aflate in curs de desfasurare, va fii calculata in functie de Euribor marja bancii. Am deja un contract cu banca in care este stipulata o marja de 2%. Astept raspuns. Cei de la banca au spus ca marja va ajunge undeva la 9% tot ca dobanda sa ramana cea actuala de 10,5 %, se poate face acest lucru fara acceptul meu?

Discuție OUG 50/2010
Ma intereseaza daca banca are voie sa modifice "marja de eroare", sau cum ii zice, in momentul aplicarii prezentei ordonante, deoarece conform acestei OUG dobanda la credite, inclusiv la cele aflate in curs de desfasurare, va fii calculata in functie de Euribor marja bancii. Am deja un contract cu banca in care este stipulata o marja de 2%. Astept raspuns. Cei de la banca au spus ca marja va ajunge undeva la 9% tot ca dobanda sa ramana cea actuala de 10,5 %, se poate face acest lucru fara acceptul meu?
Răspuns la discuția Ipoteca pe masina
:( nu ma lamureste nimeni mai concret? :(
Răspuns la discuția Ipoteca pe masina
Va multumesc pentru raspuns, insa ce ma intereseaza in cea mai mare parte este daca eu merg la banca si fac o cerere sau ceva asemanator cum ca as da de buna voie masina bancii si chiar as face acest lucru, tot as mai intra in lista neagra? si daca da cat dureaza pana se iese de pe aceasta lista?
Buna ziua,

As dorii sa stiu si eu ce mi se poate intampla in cazul in care eu am un credit auto de circa 12000E pe 7 ani cu o rata de 200E/luna + polita CASCO (obligatorie la creditul auto), am achitat ratele lunar timp de 1 an de zile conform scadentarului, dupa un an de zile urma ca rata sa creasca cu 6E insa a crescut cu 12E, ceea ce nu este imbucurator. Adevarul este ca dobanda este variabila, insa imi este teama ca nu cumva sa imi puna din ce in ce mai mult si mai mult la rata. Obtinand un credit auto am pus ipoteca pe masina, ce mi se poate intampla in cazul in care eu nu mai pot face fata cu ratele si nu le mai achit?Este normal ca banca sa imi ia masina insa pretul masinii de nou este 13100E(era acum un an), insa sunt convins ca nu isi va mai recupera nici macar 10000E pentru ca pretul masini a scazut sub aceasta suma, ma mai poate actiona in Judecata pentru restul banilor nerecuperati in urma licitarii masinii?O ultima problema ar fii: o sa intru in "lista neagra" a Biroului de Credite Central? Probabil ca in cazul in care nu voi achita ratele si voi astepta executarea silita voi intra, insa in cazul in care merg la banca si fac o cerere sau ceva asemanator din proprie initiativa, voi mai ajunde pe acea lista?Ma intereseaza daca voi mai putea obtine credite in viitor si daca nu dupa cat timp se iese din "lista neagra" a Biroului de Credite Central.
Va multumesc anticipat si sper ca raspunsul dvs. sa fie complet si concret tuturor detaliilor oferite de mine.
Domnule avocat,
Va rog sa imi spuneti daca as putea obtine un concediu fara plata, in cazul in care nu ma incadrez in niciuna dintre conditiile H.G. 250/1992, in situatia in care lucrez ca politist in M.I.R.A. si daca asa ceva este posibil. In ce masura as putea fii refuzat, iar daca as putea obtine acest concediu care ar fii perioada minima si cea maxima?