avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1038 soluții astăzi
Forum Activitate atenatrocin

Activitate atenatrocin

Am inteles ideea.
Imi cer scuze daca am fost deplasata in solicitari.
Sa aveti un an bun!
Stimate domn consultant,

Am uitat sa precizeze in mesajul anterior ca nu mai am nevoie de niciun fel de consultanta din partea dvs.
Va multumesc totusi pentru efort!
Va urez sa veti un an bun!
In atentia domnului consilier juridic Vasile Bucuroiu

Domnule consultant,
Va multumesc pentru nimic!
Nu am primit niciun raspuns la mesajul meu, mai mult, se pare ca nici macar nu ati citit mesajul initial la care faceam referire. Printre altele am pus o intrebare foarte clara, care cred ca intereseaza pe multa lume si la care nu am gasit raspuns in cele 25 de pagini anterioare postarii mesajului meu: Este indemnizatia aferenta CIC supusa impozitului sau nu? Era mai simplu un raspuns la obiect decat o lunga mustrare, zic eu.
Am observat ca intre timp rating-ul dvs a crescut la 10. Pacat ca la notare nu se ia in calcul si calitatea raspunsurilor, nu doar frecventa pe site.
Intre timp m-am mai documentat si am aflat ca Doamna secretar de stat Bertzi nu mai face parte din actualul minister si oricum nu mai conteaza parerile domniei sale. Pastrez totusi speranta ca vor avea in vedere la formularea normelor de aplicare a noii legi si de situatia mamelor aflate la al doilea copil.
Scuze de insistente!
A postat inca odata mesajul meu pentru ca nu am primit un raspuns deocamdata. Probabil a scapat printre celelalte mesaje.
Referitor la precizarile doamnei secreatar de stat, Teodora Bertzi, este o veste buna. Speram ca aceste precizari se vor concretiza in viitoarele norme de aplicare a legii.
Eu, una, am postat un mail si pe site-ul ministerului muncii, in care am facut referire la situatia mamelor aflate la al doilea copil. Situatia este, intr-adevar, nedreapta. Daca tot se poate opta pentru 85% din venituri, corect ar fi sa se ia in calcul aceste venituri , in conditiile in care unele mamici au contribuit la bugetul asigurarilor de stat suficienti ani.
Si tot in aceasta ordine de idei, corect ar fi sa ne putem creste copiii decent si sa putem sta alaturi de ei cat mai mult, nu sa fim nevoite sa ii abandonam in crese sau sa ii dam pe mana bonelor de la cateva luni , nevoite fiind sa ne reluam activitatea profesionala si sa ii asiguram un trai decent. Eu cred ca mamele ar trebui sa stea cat mai mult alaturi de pruncii lor. Nimic nu se compara cu prezenta si dragostea mamei !!!!!
Buna ziua!
As dori cateva lamuiri referitoare la concediul de ingrijire copil, in speta cazul meu:
In prezent sunt insarcinata in luna a 7-a, urmand sa nasc in jurul datei de 8 martie 2009. Intrucat nu sunt contraindicatii, intentionez sa merg la serviciu pana la data de 1 martie 2009. La acea data se vor fi implinit 6 luni de cand mi-am reluat activitatea dupa un concediu de ingrijire copil.
Stiu ca pentru concediu de maternitate (cele 126 zile pre sau post natal) se iau in calcul veniturile din ultimile 6 luni, ceea ce este ok, in ce ma priveste, mai ales ca acest concediu ma avantajeaza deoarece nu se opreste impozit, si din experienta anterioara pot spune ca am primit mai mult decat un salariu lunar net.
As vrea sa stiu daca la calculul indemnizatie pentru CIC se vor lua in calcul si cele 126 zile de concediu de maternitate.
Cu alte cuvinte, in cazul meu ,indemnizatia se va calcula:
2 luni indemnizatie maternitare din CIC anterior + 6 luni salariu + cca 4 luni concediu de maternitate / 12 SAU
6 luni indemnizatie de maternitate + 6 luni salariu / 12
????

Diferenta intre cele 2 variante consta in cuantumul acestei indemnizatii pentru viitorul CIC, in conditiile in care eu realizez un venit net de cca 2000 lei/ luna.

In plus, as dori sa stiu daca si aceasta indemnizatie de CIC va fi scutita de impozite, precum cele 126 de zile, concediu de maternitate.

Va multumesc!