avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters73874

Activitate ContSters73874

Răspuns la discuția Cumparare laptop din Italia
Multumesc pentru raspuns
In cazul unei achizitii de laptop din Italia de catre o firma din Romania, platitor tva, care este procedura legala, intrebari:
- firma din RO trebuie sa plateasca si valoarea tva-lui?
- cum se inregistreaza in contabilitate, ca si taxare inversa sau altfel? Rog baza legala din cod fiscal
- se declara in 390, deoarece nu este marfa ci se va afla in dotarea firmei ca mijloc fix?
Multumesc
Intrebarea mea este:
- in cazul in care se emite o factura pt. transport international de marfuri (pers. impozabila in RO) in valuta fara TVA pentru un benefiar UE avand VAT, cu mentiunea scutit cu drept de deducere, asa cum s-a trecut pana in 31 dec.2009 care este diferenta intre scutit cu drept de deducere si neimpozabil in Romania
Multumesc
Din cate am inteles trebuie trecut pe factura, in acest caz, directiva 2008/8/CE a Consiliului.
Am o nelamurire.
In 7 ianuarie 2010 am avut control de la finante pentru rambursare tva, care, verificand dosarele, au desoperit ca in octombrie 2009 am inregistrat o factura copie. Pe factura scria originaulul este retinut la ardaf, semnatura, stampila. Originalul a ramas la societatea de asigurari deoarece ei deduc cheltuielile si TVA-ul (am aflat ulterior, in ianuarie 2010). Inregistrarea mea in oct. 2009 este:
6024 (piese auto) - 401 = 10.632,27
4426 - 401 = 2020,13
decontul 300 aferent oct. 2009 l-am depus, deducand inclusiv valoarea tva-ului de sus, care de fapt nu trebuia.
Cei de la control mi-au spus cu nu trebuie sa depun rectificativa aferent oct.2009, fiindca pe baza Raportului de inspectie fiscala va trebui sa efectuez corecturile necesare si ca numai balanta oct. se va modifica (desi si altele se modifica atunci: registru cumparari, nota aferent tva). Din cele spuse de controli, se va rambursa TVA oct.2009 cu aceasta suma mai putin, fara sa depun rectificativa.

Pentru efectuarea corecturii sunt necesare urmatoarele inregistrari, prin note contabile:
1. storno pozitie inregistrata gresit, astfel:
6024 (piese auto) - 401 = - 10.632,27
4426 - 401 = - 2020,13
2. Inregistrarea corecta:
6588 - 462 = 12.652,40 (cu valoare totala), cheltuiala fiind nedeductibila
3. Deoarece aceasta factura a fost achitata in noi. 2009 de catre noi, trebuie egalate conturile:
462 - 401 = 12.652,40

Intrebarea mea este, deoarece nici cei care au controlat nu mi-au putut spune clar, urmatorul:
la ce data pot efectua corecturile necesare:
- la 13 octombrie 2009 cand a fost inregistrata initial factura
- la 31 octombrie 2009 pentru a putea fi inclus in luna respectiv initial gresita
- la 31 decembrie 2009 pentru a putea calcula corect impozitul pe profit aferent trim IV 2009.
- in ianiarie 2010 cand va sosi raportul de inspectie de la finante. Sincer nu vreau sa efectuez corectura in ianuarie

Daca corectura ar fi in dec. 2009 mi s-ar modifica decontul tva si nu va reflecta corect luna decembrie.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Unitatea a acordat de Craciun ”cadou” angajatilor in valoare totala de 400 ron / pers., (total 10 angajati = 4.000 ron), astfel:
1. tichete cadou în valoare de 200 ron/pers. Intrebarea mea este: se ia in considerare plafonul maxim de 150 ron / pers iar diferenta se impoziteaza cu 16% platibil de catre unitate (fara cas, cass, somat, etc) sau se ia in considerare numai procentul de 2% cheltuieli sociale din fondul de salarii pentru suma de 2000 ron (unitatea se incadreaza in acest procent) deci suma de 2000 roon este deductibil in totalitate.
2. bani prin virament bancar in contul anagajatilor in valoare de 200 ron / pers. Aceasta suma oricum se trece pe statul de plata. Intrebarea mea este: dupa aceasta suma se platesc toate contributiile aferente salariilor, sau se plateste doar 16% impozit salar sau nu se plateste nimic deoarece unitatea se incadreaza procentul de 2% cheltuieli sociale din fond salarii. Perioada ce trebuie luata in calcul la fondul de salarii este: decembrie 2007 - noiembrie 2008 sau anul fiscal 2007?

A se lua in considerare ca suma totala acordata unui angajat este de 400 ron.

Multumesc pentru ajutor
Matyas Sarolta