avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate annatim1

Activitate annatim1

Buna! Sunt insarcinata si voi naste in luna august 2012 ; pana la 1 februarie sunt somera si doresc sa ma angajez la firma unui prieten de familie pentru ca dupa nastere sa pot intra in concediu crestere copil. Vreau stiu daca pot fi angajata numai sase luni, (adica pana nasc) si ce beneficii are firma de pe urma mea? Multumesc!
Buna! Sunt insarcinata si trebuie sa nasc in luna august 2012. Am insa o mare problema: din data de 11 august 2011 primesc ajutor de somaj(acesta se incheie pe 11 febr. 2012 si apoi o sa ma angajez cu carte de munca pana la data nasterii bebelusului) si imi fac griji ca daca o sa nasc inainte de 11 august 2012 nu mai indeplinesc conditiile de acordare a indemnizatiei pt. cresterea copilului. Vreau sa stiu daca pot ramane fara indemnizatia pt. cresterea copilului, avand in vedere lucrurile spuse mai sus?
In legatura cu ce mi-ati raspuns, ma incadrez in una din situatiile prezentate de dumneavoastra. Eu, in iunie 2008, am terminat facultatea si am sustinut licenta, ca mai apoi in septembire sa ma angajez. Deci, conform spuselor dumnavoastra as putea primi indemnizatia. Va rog sa-mi scuzati insistenta, dar mi-e teama ca nu as primi banii cuveniti. Multumesc!!!
In perioada septembrie 2006 septembrie 2007 am lucrat, in invatamant si in alt domeniu. Ne se pot cumula lunile in care am lucrat atunci cu lunile pana la nastere, daca tot mi s-a oprit impozit??In invatamanat salariile pe lunile de vara se dau anticipat, deci si impozitul se opreste, asta insemnand ca am 12 luni cotizate in momentul nasterii, desi calendaristic nu le intrunesc.Nu am pretentia sa iau din iulie indemnizatia, din momentul nasterii, ci normal ar fi din septembrie, luna in care nu o sa mai fiu platita de la scoala, unde lucrez.
Multumesc pt raspuns, dar tot nelamurita sunt. Cum pot compensa lunile iulie si august 2008, cand nu am lucrat, deoarece am inceput serviciul de pe 1 septembrie???Nu exista nici o solutie? Copilul nu-l pot declara dupa 1 septembrie 2009?!:">
Buna seara! Ma numesc Ana-Maria si sunt insarcinata in luna a treia. De la 1 septembrie 2008 sunt angajata ca profesor de Limba romana, cu statutul de suplinitor calificat, contractul meu terminandu-se pe 1 septembrie 2009. Deja ma intreb daca o sa primesc indemnizatia pentru cresterea copulului sau nu, dat fiind faptul ca o sa nasc pe la mijlocul lunii iulie si o sa-mi mai ramana o luna si jumatate pana la implinirea celor 12 luni de munca. Ce ar trebui sa fac in cazul acesta? Sa platesc impozitul la Casa de asigurari de sanatate, cu toate ca mi se opreste din salariu dat pe acea perioada?Oricum, eu voi fi platita pana la sfarsitul lunii august, deci indemnizatia as primi-o incepand cu luna septembrie, odata cu implinirea anului. Ce trebuie sa fac si cui sa ma adresez?Multumesc anicipat!