avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1276 soluții astăzi
Forum Activitate viorel10

Activitate viorel10

Contractul s-a facut pe baza titlului de proprietate.Dar intrebarea mea e de fapt cum poate fi sigur cineva ca nu va avea probleme cu un imobil cumparat daca in cazul nostru am fost precauti si am verificat: omul a divortat in 1999,casa nu era in litigiu si omul avea titlu de proprietate pe numele lui din 2002,deci daca era si altcineva implicat, isi insusea proprietatea,si nu era folosita de vanzator.Nu exista un termen in care cineva poate revendica un imobil?Nu e notarul si judecatoria o garantie ca actul de vanzare-cumparare e definitiv?Cine va mai cumpara imobile de afla ca oricand pot sa-si piarda banii?
In 2004 am cumparat o casa cu teren de la o persoana care era divortat din 1999 si avea titlul de proprietate pe numele lui facut in 2002.Totul s-a facut ca la carte cu notar, incheiere de la judecatorie, si trecut in cartea funciara pe numele meu.Dupa cumparare fosta sotie l-a dat in judecata pe vanzator, dar crezand ca nu are de-a face cu mine nu m-am interesat despre ce era vorba.Am proces pe 21 ianuarie adica se cere anularea contractului de vanzare-cumparare.Vanzatorul a murit anul trecut si eu acum am aflat ca ea pretinde ca e singura proprietara ca l-a despagubit pe sot in 1999 la divort(eu m-am uitat in dosar si nu am vazut nici un act sa dovedeasca spusele ei).Am mai aflat ca avocatii raposatului nu s-au prezentat niciodata la procese,iar in 2006 s-a anulat partial titlul de proprietate(nu prea stiu ce inseamna asta).Sora mea a vazut un act la primaria comunei unde e casa cum ca raposatului i s-a eliberat titlul pe baza de mostenire de la o rudenie de-a lui.Am mai aflat ca fosta sotie are un extract de carte funciara dar cu specificatia"drept de folosinta pe durata existentei imobilului" si ca erau in litigiu cu fosti proprietari(?) unde sentinta de proprietate a raposatului s-a dat dupa ce era deja divortat(a inceput cand inca erau casatoriti)E o chestie complicata pentru mine, eu doar atat nu inteleg, cum se poate sa dea judecatoria o incheiere la un contract de vanzare-cumparare de nu e vandut de adevaratul proprietar(?) si cum se poate ca fosta sotie sa vina la 5 ani dupa divort sa cera cava ce ar fi trebuit sa fie deja pe numele ei de era cu adevarat proprietara din 1999?