avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 743 soluții astăzi
Forum Activitate AlbuD

Activitate AlbuD

Multumesc pentru raspuns!
Desi sa inteleg ca daca e asociat unic i se poate lua firma cu totul sau partile lui sociale? Cum se procedeaza, se scot la vanzare? Cum se evalueaza?
Buna ziua!
In cazul nerambursarii unui credit ipotecar, am inteles ca dupa ce se executa silit imobilul ipotecat banca se poate intoarce si asupra altor bunuri din patrimoniul debitorului daca nu a fost acoperit debitul.
As dori sa intreb in acest caz, daca debitorul nu are nimic pe numele lui si nici venituri, dar are un SRL pe care are un alt apartament si un teren, pot fi acestea executate silit, chiar daca sunt in proprietatea firmei? Pe scurt, poate fi executata silit firma pentru datoriile personale ale asociatilor (asociatului unic)??
Va multumesc!
Răspuns la discuția Impozit minim SRL radiat
A durat cam 18 luni pana la radiere! Nu am facut nimic!
Iti vine la sediul declarat al firmei citatie pentru proces (de radiere) si apoi hotararea definitiva (daca nu te duci la proces sau faci recurs).

Uite inca un raspuns aici:
www.avocatnet.ro/content/for...
Răspuns la discuția Impozit minim SRL radiat
Ok, dar daca nu a fost platit pana atunci, ANAF il mai poate cere asociatilor/administratorului firmei daca aceasta a fost deja radiata?
Răspuns la discuția Impozit minim SRL radiat
Exista hotarare judecatoreasca a tribunalului comercial care dispune radierea din registrul comertului cu termen de recurs in 15 zile ...recurs nu se va face de catre nici una dintre parti, deci hotararea este definitiva
Buna ziua!
As dori sa va intreb, in cazul s-a dat o hotarare de radiere a unui SRL care a ramas definitiva, in urma dizolvarii societatii pentru nedepunerea bilanturilor la ONRC, societatea radiata mai datoreaza impozitul minim la Finante? Ce se intampla daca acesta nu a fost platit, fiscul se mai poate intoarce impotriva societatii sau a asociatilor?
Buna ziua!
As dori sa va intreb, in cazul s-a dat o hotarare de radiere a unui SRL care a ramas definitiva, in urma dizolvarii societatii pentru nedepunerea bilanturilor la ONRC, societatea radiata mai datoreaza impozitul minim la Finante? Ce se intampla daca acesta nu a fost platit, fiscul se mai poate intoarce impotriva societatii sau a asociatilor?
Buna ziua!
As dori sa va intreb, in cazul s-a dat o hotarare de radiere a unui SRL care a ramas definitiva, in urma dizolvarii societatii pentru nedepunerea bilanturilor la ONRC, societatea radiata mai datoreaza impozitul minim la Finante? Ce se intampla daca acesta nu a fost platit, fiscul se mai poate intoarce impotriva societatii sau a asociatilor?
danxkx a scris:

Din cate stiu exista in legea 10 republicata si in normele de aplicare un paragraf care stipuleaza ca daca unul din mostenitori( in cazul de fata unul din cei 3) nu a facut notificarea in termenul stabilit, de cota acestui vor beneficia ceilalti mostenitori care au facut notificarea in termen.
Mai are vreo alta cale de atac mostenitorul care nu a facut notificarea in termen (in cazul de fata solutia fiind despaguburile si nu retrocedare) ?

Eu nu vad niciunde acest fapt in articolul 4:

ART. 4
(1) In cazul in care restituirea este ceruta de mai multe persoane indreptatite, dreptul de proprietate se constata sau se stabileste in cote-parti ideale, potrivit dreptului comun.
(2) De prevederile prezentei legi beneficiaza si mostenitorii persoanelor fizice indreptatite.
(3) Succesibilii care, dupa data de 6 martie 1945, nu au acceptat mostenirea sunt repusi de drept in termenul de acceptare a succesiunii pentru bunurile care fac obiectul prezentei legi. Cererea de restituire are valoare de acceptare a succesiunii pentru bunurile a caror restituire se solicita in temeiul prezentei legi.
Va multumesc pentru raspusnuri!
As dori sa va intreb ce acte imi trebuie pentru a dovedi calitatea de nepot? Tatral meu este decedat, teroetic este ok certificatul de deces al acestuia si al meu de nastere?
Va multumesc!