avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate nem

Activitate nem

Asociatia de proprietari a hotarat in vreo sedinta ca ap. nu pot fi inchiriate decat la persoane fizice?

Daca da, proprietarul de ap. direct afectat sau chiar asociatia poate sa va actioneze in judecata pe dvs., indiferent unde are sediul sau punctul de lucru firma. Pentru ca nu ati respectat hotararea asociatiei de proprietari.

De altfel, ca o buna proprietara si vecina, ar trebui totusi sa va interesati si de la altii daca acel spatiu nu este folosit si pentru alte scopuri ... chefuri etc. si daca cu adevarat nu deranjeaza vecinii.
Consider ca o astfel de atitudine trebuie sa aveti si nu una "sfidatoare".
De ce nu va intrebati vecinul ce il deranjeaza? Poate veti avea o surpriza ...
Am scris cele de mai sus pentru ca sa vedeti cum gandesete o persoana direct afectata, respectiv acei pensionari care stau cu mana intinsa si in plus nu mai au nici liniste ... Ei nu au nici o vina pt. faptul ca dvs. "trebuie sa va acoperiti cheltuielile". Puteti face productie unde doriti. Nimeni nu spune sa nu lucrarti DAR ... exista un mare DAR....
Din partea mea, puteti inchiria cui doriti, atat timp cat chiriasii si dvs. respectati legile, regulile de convietuire in comun, statutul asociatiei de proprietari si regulile de comportare civilizata in imobil. Puteti face si sala de aerobic daca, nu deranjeaza pe nimeni zgomotul si numarul de persoane necunoscute care intra / iese dintr-un imobil.

Spun acest lucru deoare la noi pe scara blocului, au existat in 4 ani, 3 spargeri de apartamente.
Pe langa afluenta de persoane necunoscute care urcau, studentii de la firma coborau in oras, dupa mancare etc. si blocau usa de intrare ca sa nu se mai inchida. Le era lene sa raspunda colegilor la interfon si sa dechida usa blocului ....
Vedeti, apar tot felul de situatii la care poate nu va puteti gandi de la inceput... si care nici dvs. nu v-ar conveni cu siguranta...

Datorita faptului ca tot mai multa lume isi permite sa cumpere si sa intretina 2 ap. si mai multe, au aparut 2 probleme mari pentru proprietarii de locuinte care locuiesc in imobile: chiriasii care pot fi persoane fizice sau chirisii - persoane juridice.
Din experienta pot sa va spun ca, dupa gradul de civilizatie, cultura si simt civic pe care le poseda proprietarul apartamentului cam asa isi alege si chiriasii.
Din pacate, sunt putini aceia care atunci cand fac un contract sau o intelegere cu chiriasii impun conditii privind respectarea acelor legi scrise sau nescrise de convietuire in comun. Stiti de ce? Iata marele adevar : Nu lociuesc acolo !
Iar daca obtin pretul pe care il vor, nu-i mai intereseaza.

Sunt ap. inchiriate de ex. 1 student 1 camera si de fapt stau un nr. dublu de chriasi.
Sunt firme care declara 2,3 lucratori si isi mai aduc si prietenii, clientii, pipitele si dupa programul de lucru mai gazduiesc vreo persoana ca "saracul nu are unde sa stea ". Nu mai vreau sa intru in amanunte...
Dar, asa, incetul cu incetul nu se stie de unde apar consumurile mai mari.... pe scar / bloc.
Pentru ca daca esti un administrator bun, urmaresti consumurile / nr. de persoane. Si cand nu se mai portivesc incepi sa faci pe detectivul ... pt. ca nimanui nu-i convine sa plateasca pentru altul.
Pe de alta parte, exista si chiriasi care pleaca fara sa-si plateasca cheltuielile la zi, fac stricaciuni si se intampla ca tocmai ceilalti proprietari care locuiesc acolo sa ii opreasca ...

Acestea sunt riscurile pe care trebuie sa ni le asumam. Vedeti ? Bunavointa ar trebui sa existe din partea tuturor ! Iar proprietarii care inchiriaza sa nu se gandeasca doar la castigul banesc.

Insa, cred ca unele din ele ar putea fi eliminate daca contractul de inchiriere ar contine si legile si reglementarile pe care trebuie sa le respecte. Macar in cazul unde exista contract, chiar si declarat la finante pe o suma modica. Iar daca chirisul nu este in stare sa le respecte, proprietarul sa rezilieze contractul !!!

Un proprietar care inchiriaza ar trebui sa fie mult mai binevoitor si politicos, pentru ca de fapt el este in fiecare luna in culpa fata de stat (fata de fiecare cetatean al Romanieie) tocmai pt. ca nu-si declara corect veniturile provenite din contractele de inchiriere, ... NU?

De fapt, daca statul ar adopta relementari concrete in acest sens si ar institui un corp de control care sa verifice modul de aplicare al legilor, toate aceste divergente, nemultumiri din partea ambelor parti ar disparea in foarte mare masura...iar veniturile la stat ar creste ...!!!
Daca spatiul pe care l-ati inchiriat celor 10 muncitori zurbagii ar fi fost deasupra ap. dvs., cu siguranta ati fi luat deja masuri !!!! Incercati sa va ganditi cum ar fi sa traiti zilnic asa ... Stiti ce se spune: CE TIE NU-TI PLACE ALTUIA NU-I FACE !!!
Sunteti alt exemplu tipic al acelora pentru care doar banul conteaza...UNDE VA ESTE RESPECTUL PT. CEILALTI PROPRIETARI ? Asteptati sa fiti respectata???? Sper ca nu .. si culmea tot dvs. va lamentati !
Imi pare rau pt. dvs. Nu mi se pare ca vecinii au facut un abuz. Este un bloc de locuinte. Asta este destinatia apartamentelor. Mai ales ca majoritatea au fost construite fara izolatii fonice etc.

Dvs. oricat de bine intentionat sunteti nu puteti oferi garantii concrete vecinilor ca nu ii veti deranja.
Poate peste o saptamana va vindeati afacerea (sau va luati un asociat) si venea altul la conducerea ei .. care nu mai vroia sa respecte nici o intelegere anterior facuta ... Oricum nu puteti stabili concret ce inseamna nivelul de zgomot deranjant pentru vecini (chiar daca exista legea...ati vazut pe cineva sa aiba cumparat vreun aparat de determinare a decibelilor ca sa-i poata compara cu cei specificati in lege?). Este si asta o bataie de joc !

De ce nu v-ati cumparat sau inchiriat un spatiu comercial. Oricum ap. puteti sa-l inchiriati persoanelor fizice.

Cine vrea sa fie patron trebuie sa aiba si cu ce ... din carpeli nu iasa afaceri ... si sigur nu va imbogatiti.

Sincer, m-am saturat de magazinele mici de la parterul blocurilor care vand de toate si ... nimic !!!
Pe langa 3 obiecte inregistrate mai vand 10 fara acte... si de calitate indoielnica.

Iar daca ati vrut sa faceti productie sau cabinet medical de orice fel cu siguranta faceati si zgomot ... si circulatie de persoane. Asa ca pur si simplu oamenii nu au vrut sa riste sa aibe necazuri !!!

La inceputuri ... si eu aveam bunavointa fata de firme (si statul a vrut sa incurajeje) dar acum dupa cativa ani de experienta, nu va pot spune decat ca sediile de firme nu au ce cauta in blocurile de locuinte !!!
Creeaza tot felul de disensiuni si altrecatii intre proprietari.

Ati vazut si dvs. cum suntem trimisi pentru orice in tribunal !
Unele legi cred ca intentionat sunt facute asa ca sa asigure locuri de munca unor oameni ! Si oare cine le-au conceput ?

Oricum firmele care nu sunt capabile financiar sa aiba un sediu intr-un spatiu corespunzator, cu siguranta nici nu vor supravietui in timp... Cred ca a trecut vremea "incercarilor de noroc" in acest domeniu.

Eu va multumesc pentru raspunsul dvs. si va doresc succes cu afacerea, pentru ca stiu ca daca va doriti cu adevarta acest lucru, cu siguranta veti gasi si un sediu corespunzator.

Iar din ceea ce ati scris, imi dau seama ca va respectati pe dvs. precum si pe ceilalti.
Aceasta este o calitate de baza pentru un bun om de afaceri. Cu siguranta veti reusi !




Vom merge la registrul comertului si vom verifica actele dar, ambele firme au site pe internet si la datele de contact este trecuta adresa ap. inchiriat.

La primarie am fost si ne-au dat dreptate dar nu se baga. Nu sunt abilitati sa ia masuri.

Atunci, singura solutie este ca noi vecinii direct afectati sa dam in judecata pe proprietara ap. cu pricina sau asociatia de locatari care a permis o asemenea situatie si nu a luat masuri impotriva proprietarei ?

Deci, in Romania singura solutie este sa dai in judecata ca mod de rezolvare a oricaror probleme?

Cum apara legislatia si institutriile statului un cetatean a carui drepturi au fost incalcate pentru ca nu s-a respectat o lege ????!!!
Oare aceasta lege nu ar trebui sa prevada niste sanctiuni pentru proprietar, care s-ar putea aplica de ex. printr-o constatare a agentului de politie care lucreaza la un departament dedicat, firmele nu ar trebui verificate totusi daca respecta sediul declarat (in acte) unde isi desfasoara activitatea?????

Institutia statului cum apara un locatar platitor de taxe si impozite impotriva altuia care ii incalca drepturile?
Pentru orice divergenta suntem trimisi in justitie ??? Aici este vorba clar despre nerespectarea prevederilor unor legi !!!
Cate astfel de dosare sunt poate pe rol !!! Este un mod ascuns si pervers de a subventiona niste activitati !
Un astfel de dosar este o cauza falsa ...

Adica, mi se pare ca locatarii de apartamente pur si simplu pentru reazolvarea acestor litigii (ex. de mai sus, apometre, centrale etc.) care apar, sunt lasati sa-si caute dreptatea in tribunale. Vi se pare corect???

Daca dai o lege trebuie sa ai si mecanismele prin care sa o poti aplica dar si un corp de control care sa poata verifica respectarea ei.
Lipsa regelemntarilor precise, a sanctiunilor si a institutiilor abilitate care sa poata controla din actele normetive, lasa tot felul de oportunitati persoanelor care cred ca au drepturi mai multe in Romania decat oricare alt cetatean.

(Si am vazut pe forum ca, mai sunt unii luminati la minte care ii invata CUM sa nu respecte legea, ca sa faca rau celorlalti si sa poata primi un subiect pentru o cauza, ca doar suntem in criza, NU ??? Si vorba aceea, banu sa iasa !!!)

Eu va multumesc tuturor pentru incercarea dvs. de a ma ajuta iar daca unii dintre dvs. pot contribui la corectarea, actualizarea sau completarea unor legi pentru a apara cetateanul onest si corect care traieste intr-un apartament, va rog din suflet SA FACETI TOT POSIBILUL !



Locuiesc intr-un ap. de 2 camere la et. V. Deasupra este un ap. modificat care se situeaza pe suprafata a doua ap. de 2 camere. Proprietara ac. ap. l-a inchiriat unei firme de web design si hosting. Din decembrie anul trecut tot in ac. spatiu s-a mutat cea de-a doua firma care este provider de internet. Aceste firme nu au obtinut acordul vecinilor directi, nici a asociatiei, nici a presedinteleui si nici a comitetului executiv pentru schimbarea destinatiei. Patronii firmelor sunt de o nesimtire si obraznicie remarcabile. Nici macar nu au pus mocheta pe jos, astfel ca fiecare pas facut in ap. se aude.
Proprietara primeste dupa contract 100 euro pe luna iar restul chiriei i se inmaneaza direct de catre patroni.
Aceasta a fost rugata si intiintata oficial, ca nu suntem de acord cu functionarea firmelor in bloc. Functionarea acestor firme genereaza cheltuieli mai mari datorita traficului cu liftul, consumului electric, cu intretinerea casei scarilor etc. De asemenea si-au montat antene si un paienjenis de cabluri afectand partea comuna a blocului. Baietii tineri, studenti care lucreaza la firme, noaptea sau in week-end isi aduc pipitele si fac chefuri, spre surprinderea chiar si a proprietarilor. Astfel, unii se imbogatesc iar ceilalti proprietari trebuie sa plateasca deteliorarile si cheltuielile marite aferente partilor comune.
De ce li se permite acestor oameni, sa transforme apartamentele care sunt locuinte in sedii de firme ? Proprietarilor care nu locuiesc in bloc si doresc doar sa faca bani, pur si simplu nu le pasa !!! Daca si ceilalti proprietari care au ap. inchiriate vor proceda la fel, unde se va ajunge ???? Credeti ca este normal ca la aceeasi scara de bloc sa existe si firme si locuinte ??? Mentionez ca in bloc la parter sunt spatii comerciale libere dar, nu vor sa se mute acolo firmele !!!
Le convine sa functioneze in ap. deorece cheltuielile le platesc ca persoana fizica si nu juridica !!!! Chitantele pentru consumuri emise de asociatie se intocmesc pe numele proprietarei ap. conform reglementarilor in vigoare.

Nu exista nici o institutie in Romania care sa fie abilitata pentru a verifica unde si cum isi desfasoara activitatea aceste firme ? Mentionez ca primaria nu s-a implicat si a spus ca nu poate face nimic.

Va rog din suflet sa-mi spuneti ce si cum trebuie sa fac si mai ales unde sa ma adresez.