avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1948 soluții astăzi
Forum Activitate pinteafl

Activitate pinteafl

am fost la banca sa fac un credit de nevoi personale cu ipoteca.
am adus adeverinte de la mine si sotie.am fost calificati sa iau 49.000 euro.
am achitat 500 ron taxa de evaluare teren. dupa ce a fost evaluat terenul a reiesit suma de 72000 euro terenul, din care doar 29000 puteam sa iau deoarece conta 40% ipoteca.
am facut contestatie la banca deoarece evaluatorul a evaluat suprafata de teren pe doua sume:suprafata de teren de casa la un pret si terenul aferent drumului de servitute la jumatate de pret. in urma contestatiei, de la centrala bancii mi s-a solicitat alt imobil in garantie, fara sa mai reevalueze terenul.
stie cineva ce pot sa fac in continuare? mi se parea o banca de treaba.
Imi raspunzi conform legii sau asa se practica ?
Nu mi se pare logic ca 2 IMM sa vina in asociere cu 90 mil euro si eu sa particip singur cu 58 mil euro cifra de afaceri si sa nu beneficiez de reducerea garantiei.
Mai trebuie gandita chestia asta.
Oricum, mersi pentru raspunsurile voastre.
As dori sa aflu mai multe detalii referitoare la variantele de constituire a garantiei de participare.
In cazul in care particip impreuna cu o alta societate, va afecta procentul garantiei, fiind cunoscut faptul ca un IMM va depune doar 50% garantie din valoarea contractului?
Daca societatea are in actionariat o alta companie care nu este IMM si care depaseste 25% din capitalul social, garantia va ramane de 50% sau va fi de 100%.
Daca doua sau mai multe IMM se asociaza , pentru o licitatie, beneficiaza de reducere a garantiei