avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate Corinaa08

Activitate Corinaa08

Multumesc foarte mult, sigur sotul meu are si cetatenie romana asta se poate vedea si din pasaportul lui cel romanesc (desi a expirat acum 2 luni ) si in final daca nu se poate altfel o sa trebuiasca sa facem buletinul cel nou (avem o proprietetate in bucuresti )desi asta iinseamna timp am inteles ca nu se fac buletine iin regim de urgenta , dar o sa incercam trebuie caci nici pasaportul romanesc nu se poate reinoi daca nu avem buletin . Corect casa avind si teren nu mare dar aoclo o gradina si terenul de subcasa, normal ca vrem sa cumparam totul ,altfel ar fi ceva neterminat.
Multumesc inca o data si o zi buna .
Corina
Poate nu m-am exprimat eu cum trebuie sau nu prea are legatura cu actul de vinzare cumparare, apoi chiar nu cunosc termenul cu titlu gratuit sau negratuit (stiu ca socrii au vindut un teren al lor, au dat banu' dar apartamentul a fost trecut direct pe numele baiatului si normal fiind casatorit si sotia lui, in fata notarului pe cind s-au facut actele de vinzare cumparare intre vinzatorul X si cumparatorul "baiatul si sotia lui" , socrii deja de acum ies din aceasta ecuatie ...caci in contract nu se mia spune cine cum de unde sint banii , oricum asta-i alta problema) .
Am inteles acum ce trebuie facut , cum trebuie facut actul de vinzare cumparare ca sa fie "beton" si neatacabil, dar as mai avea o intrebare de 1000 de puncte la dumneavoastra, daca nu va suparati si anume: pt incheierea actului de vinzare cumparare al casei si al terenului , intre vinzator si cumparator respectiv soacra mea si cumparatori: eu sotie si sotul meu respectiv baiatul soacrei, avem nevoie de un act de identitate ?
. Daca buletinul sotului meu este expirat si nu reusim sa facem unul nou in regim de urgenta , s-ar putea face vinzarea cumpararea doar cu pasaportul , pasaport ce este englezesc caci desi are sotul si pasaport romanesc si acela a expirat , in concluzie singurul act de identitate la zi , pe care il are sotul meu este doar pasaportul englezesc.Am rugamintea sa imi spuneti sau sa ma sfatuiti in acest sens.Eu am buletinul romanesc neexpirat este bun l-am schimbat acum 2 ani, dar stiti cum este poate soacra mea ar deveni banuitoare sa faca actul de vinzare cumparare pe numele meu in calitate de sotie legitima a fiului ei si nu pe numele lui si e corect asa , numa ca iaca belea mare ne-am uitat pe buletin si pasaport romanesc si ..le-au expirat termenul , asa trece timpul de repede.
Multumesc anticipat si va rog frumos daca aveti un pic de timp sa imi spuneti si mie ce fel de act de identitate este cerut pt actul de vinzare cumparare.
Multumesc mult
Corina
Multumesc foarte mult, deci sa inteleg ca inainte de a cumpara noi de la mama soacra, trebuie ca dinsa sa le aibe intabulate in cartea funciara pe numele dinsei (adica casa+anexe+curte+teren aferent), apoi dupa ce se face tranzactia de vinzare cumparare spre noi, notarul trmite contractul de vinzare cumparare (adica casa+anexe+curte+teren aferent)spre inscriere in cartea funciara pe numele nostru asa-i? Daca am inteles bine va rog frumos sa- imi spuneti .

Mama soacra spunea ca nu are cadastru facut la casa, asta inseamna ca nici intabulat nu este in cartea funciara!?
Inca nu am primit actele (copiile) actelor de la casa ca sa ma pot pronuntza dar pe cind o sa le am o sa va contactez. E o problema ca nu sintem acolo, altfel ar fi fost mult mia simplu, le vedeam, le studiam, mergeam la un notar cu ele si ne spunea ce si cum sa procedam, acum noi de aici trebuie sa ne interesam si pe cind ajungem acolo sa avem toate informatiile ca sa nu stam toata "vara" caci jobu'i job oriunde, nimeni nu iti da concediu asa prelungit.
Va multumesc din suflet pt lamuriri , va doresc numai de bine sa fie pt toata lumea.
O zi buna

Corina
as mai avea o intrebare: atunci cind se intocmesc actele de vinzare cumparare casa , trebuie specificat si terenul casei , teren de sub si curtea ,sau se intelege de la sine?
Pt ca noi am dori sa cumparam cu totul adica : casa + curte teren , normal casa aceia are o curte si un teren al ei.
Nu am vazut un contract foarte clar la modele de contract.
Multumesc mult anticipat.
Multumesc foarte mult va voi urma sfatul. Si de indata ce imi vor sosi copiile de la actul casei socrilor mei, va voi anunta.

Corina
Contract de vinzare cumparare cu clauza de intretinere, nu ar fi prea realistic, deoarece noi nu sintem in tara si desi noi ii intretinem si acum pe parinti nu sintem liinga ei si oricind celalalt frate sau sotia acestuia ar putea invoca acest motiv( ca nu sintem linga ei ) pe de alta parte oricum ei vor ramine in acea casa pina dupa moarte chiar si dupa ce noi facem acetele de vinzare cumparare , de asemeni obiceiurile crestine inmormintarea si restul de la sine tot noi le vom face intrucit celalalt frate nu a avut si nu are servici.
Practic noi doriim sa cumparam aceasta casa parinteasca pt a nu putea fi instrainata pt a ramine in familie si dupa moartea parintilor, spun asta deoarece celalalt frate este un pic mai naiv, mai credul ex:era casatorit pe vremea cind socrii mei au vindut un teren si le-au cumparat cu banii de pe vinzarea terenului un apartament din greseala pe numele lor si nu asa cum era normal pe numele parintilor, iar acum in urma divortului ex sotia desi nu a contribuit cu nici un ban(nici ea nici el ca nu avea serviciu) cere in instanta jumatate din apartament.Acum nu ca ar avea vreo sansa de cistig...dar faptul ca o sa-i poarte prin tribunale este un mare stres pt parinti .Acum s-a recasatorit , asteapta un alt copil de la noua sotie si cum niciodata nu ai siguranta ca totul o sa fie ok intr-o casnicie, asta ar insemna ca noua lui sotie si copilul ce vrea sa vie or sa aibe dreptul la casa parinteasca si el in naivitatea lui ar putea chiar sa ramina pe drumuri. Cumparind aceasta casa il vom proteja si pe el in caz de alt divort, alte belele pe romaineste zis.
Asta este motivul pt care noi dorim un act de vinzare cumparare "beton" ca la carte cu banu' jos dat si numarat in fata notarului .
M-ar mai interesa cit timp ar dura cadastrul, intocmirea actelor, evaluarea ......deoarce nu avem timp prea mult sa stam in RO lesne se poate intelege ca avem job-uri si nimeni nu iti da concedii asa tam nesam si pe termen lung.
Multumesc pt raspuns.


Corina
Da realmente actele trebuiesc vazute de un avocat , eu astept ca aceste acte(in copii) sa imi fie trimise si apoi sa pot lua legatura cu un avocat sau sa intreb pe forum cine ar dori sa ne ajute.Am inteles ca nu au cadastru facut la casa si terenul aferent casei, am mai inteles ca acel cadastru dureaza aproape o luna de zile........apoi banuiesc ca trebuie facut si o evaluare a proprietatii pt a se stabili pretul corect de vinzare, oricum de indata ce am mai multe date concrecte o sa mai scriu pe forum.
Da in legatura cu "ori ce act juridic se poate ataca in instanta" sint de acord, doar ca un act facut corect dupa toate legile si regulile, degeaba ar incerca unu' altu' sa atace ca nu ar avea sanse reale de cistig, sigur poate sa incerce no problem e dreptul fiecaruia sa incerce, numa ca asta-i problema mea.Vreau un act de vinzare cumparare ca la carte ca si cum s-ar face intre un anume alt cumparator fara sa fie ruda de gradul intii adica gindesc ca un act bine intocmit nu poate fi atacat cu sanse reale de cistig de catre nimeni, doar incercari ...astea nu m-ar deranja ,se intimpla.
Sau daca mai exista si alta cale mai sigura de cumparare a acestei case , nu stiu am tot citit pe forum dar parca tot actul de vinzare cumparare facut la notariat dat banu' in fata notarului in numerar si mentionat de catre notar ca i-a vazut, ce sa mai atace????? Doar sa incerce, dar pe banii lor si sa-i piarda cu succes.
Multumesc mult pt raspuns.

Corina
Intrebare si ajutor : Eu impreuna cu sotul meu ,vrem sa cumparam o casa proprietatea soacrei mele proprietate capatata in urma unui partaj voluntar incheiat la notariat . Mama soacrei melle inainte de a muri a facut un act de partaj voluntar cu una din fiicele ei respectiv soacra mea, acum fiul ei adica sotul meu si eu, vrem sa cumparam cu act de vinzare cumparare casa mamei soacre .Mentionez ca soacra mea este casatorita si au impreuna 2 copii, sotul meu si inca un copil fratele sotului meu.
Cine ne poate ajuta sa aflam care este metoda cea mai sigura sa cumparam aceasta casa, fara a aaparea ulterior probleme legate de celalalt frate, copii lui ,sotia lui etc etc.
Casa a fost proprietatea bunicii, luata de comunisti, retrocedata prin legea 112 , trecuta ulterior prin acel act de partaj voluntar pe numele soacrei mele.
Pt ca celalalt baiat a primit de la socrii mei un apartament , acum soacra mea vrea sa dea aceasta casa baiatului mai mare respectiv sotului meu.Dar noi nu vrem casa asa orisi cum ci prin acte legale perfect legale si neatacabile in instantza de unii altii pe cind or avea pofta.
Multumesc mult si astept un raspuns de la cineva care ar dori sa ne ajute.Nu sintem in tara de aceea ne este mia greu sa ne informam si nici timp mult nu avem, daca venim sa facem actele nu putem sta decit pret de un concediu ,pt acest motiv ne trebuiesc informatii mai multe.

Corina