avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate constantinemil

Activitate constantinemil

Am 50 de ani; am iesit la pensie in baza Ordonantei 7 din 26 ianuarie 1998 in acelasi an, iar in prezent am o pensie de aproximativ 950 RON. in anul 2000 m-am angajat la Electrica cu contract de munca nedeterminat, unde am un salariu de aproximativ 1250 RON. oare ce sa fac? sunt disperat deoarece am rate cumulate in total de aproximativ 900 RON. as dori sa ma inscriu si eu la actiunea dumneavoastra de a ataca in contencios aceasta decizie nedreapta pe care o presupune Ordonanta 230 din 30 decembrie a cabinetului Boc prin care se interzice cumularea de pensie si salariu de la stat. consider ca am fost mintit cu prevederile Ordonantei 7, atunci cand statul a vrut sa scape de noi. regret ca nu se respecta legea, ca se bate joc de oameni. eu, in temeiul Ord. 7, am facut aceste imprumuturi si acum nu numai ca ma vad falit, dar am o responsabilitate pentru cei doi copii care trebuie sa se duca la facultate anul acesta si pe care nu-i pot ajuta cu nimic. oare de ce guvernul Boc nu se gandeste si la masuri active de protectie a personalului pe care il vizeaza? oare de ce nu se discuta si despre noi, militarii, cum se discuta de celelalte categorii (profesori, medici, actori etc.)? oare noi suntem chiar toti oaia cea neagra a societatii? oare stresul pe care il presupune activitatea militara nu trebuie luat in seama? daca era asa usor in armata si salariile si pensiile erau atat de mari, de ce nu au venit si cei din alte categorii sa se faca militari?
am speranta ca dreptatea va invinge, ca legea dupa care s-au hotarat niste destine va fi repusa in drepturi...
:help: