avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate the_pretty_nurse

Activitate the_pretty_nurse

Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
pakos a scris:

Gresit.
HG 1016/2009 prevede ca:
Art. 8. - (1) În cazul în care persoana îndreptăţită, beneficiară a stimulentului lunar sau, după caz, a concediului şi a indemnizaţiei lunare pentru creşterea copilului, până la împlinirea de către acesta a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copiilor cu handicap, naşte în această perioadă unul sau mai mulţi copii ori i se încredinţează spre adopţie, i se încuviinţează adopţia, i se dau în plasament unul sau mai mulţi copii ori este numită tutore, se procedează după cum urmează:
a) dacă cele 12 luni prevăzute la art. 1 alin. (1) din ordonanţa de urgenţă sunt acoperite în totalitate de perioada de concediu şi indemnizaţia lunară pentru creşterea copilului, acordarea acestora se prelungeşte corespunzător până la încheierea duratei de acordare pentru cel din urmă copil, conform legii, a concediului şi indemnizaţiei pentru creşterea copilului. Pe această perioadă se acordă o singură indemnizaţie, la aceeaşi valoare cu indemnizaţia primită anterior naşterii celui din urmă copil.


...va multumesc din suflet pentru raspuns:)....actele pentru CIC referitor la cel de al doilea copil ,cand trebuie sa le depun????....dupa nastere(in decembrie 2009) sau dupa ce termin primul CIC(adica 3 martie 2010)...???????
....va multumesc anticipat pentru raspuns:)
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
salutare!!!...din nou am nelamuriri#-o

...momentan ma aflu in CIC cu fetita mea (pana in 3 martie2010)...dar sunt si insarcinata cu al doilea copil,care trebuie sa soseasca prin decembrie 2009:)....si beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului 85%.............................Intrebarea mea este:ce va trebui sa fac dupa nastere si daca indemnizatia ramane tot aceasi????

....va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Al 13 lea salariu
elis a scris:

@ the_pretty_nurse
Beneficiati de cel de-al 13-lea salariu aferent perioadei lucrate.


...va multumesc mult pentru raspuns:)
...intotdeauna imi oferiti foate repede raspunsuri la nelamurilile mele......va stimez mult
Răspuns la discuția Al 13 lea salariu
Buna!:)
..as vrea sa stiu daca eu beneficiez de cel de al 13-lea salariu????....momentan sunt in CIC dar anul trecut am lucrat pana in 15 iunie 2008 ,apoi din 16 iunie am intrat in CIC........mentionez ca locul meu de munca este in sistemul sanitar de stat....
...va multumesc anticipat de raspuns....
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
elis a scris:

Pentru acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului in cuantum de 85% in situatia persoanelor aflate in plata indemnizatiei pentru cresterea copilului, acestea transmit la agentia teritoriala o cerere scrisa care sa contina in mod obligatoriu numele si prenumele, codul numeric personal, adresa, atat ale persoanei beneficiare, cat si ale copilului pentru care se primeste indemnizatia, insotita de documentele doveditoare, conform prevederilor art. 6 alin. (5) si (6) (este vorba despre Actele doveditoare privind realizarea de venituri, precum si nivelul lunar, trimestrial sau anual al acestora, eliberate de angajator sau de autoritatile competente), pana cel tarziu la data de 30 iunie 2009.

...va multumesc mult:)sunteti intradevar un om deosebit....daca mai am nelamuriri,revin...
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Stimate Elis, multumesc de raspunsurile rapide care mi le oferiti.....dar sa nu-mi spuneti ca treuie sa-mi refac tot dosarul???#-o...ca o iau razna:))......eu ma aflu in CICC si beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului.....dar pentru recalculare (85%)....ce acte imi trebuie exact.....?????.....ce ati insirat dumneavoastra mi-au trebuit in momentul in care am depus dosarul pentru a beneficia de indemnizatie...............eu sper din inima ca nu-mi trebuiesc din nou toate#-o
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
elis a scris:

the_pretty_nurse a scris:

buna seara!
...va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine#-oca tot nu inteleg???....eu am nascut in 3 martie 2008 ,din 11 februarie pana in 15 iunie 2008am beneficiat de concediul prenatal(126 zile)....din 16 iunie 2008 beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului de 600 ron..................acum,va rog sa-mi spuneti la care 12 luni se va raporta cei 85%?....la perioada 3.03.2007-3.03.2008 sau alta?.........(lucrez in domeniul medical-asistenta medicala)

...va multumesc anticipat pentru raspuns:)


Veniturile care se iau in calcul la stabilirea bazei pentru calculul indemnizatiei pentru CIc sunt cele realizate in perioada 3 martie 2007 - 3 martie 2008.

...multumesc mult Elis:)acum am inteles....mai departe,trebuie sa cer o adeverinta de la servici cu salariul net pe cele 12 luni cuprinse intre 3 martie 2007-3 martie 2008?....mercianticipat pentru raspuns:)
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
....va multumesc mult pentru raspunsuri....dar tot sunt nedumerita.....deoarece vad ca raspunsurile difera#-o....sper sa inteleg si eu pana la urma....:)
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
buna seara!
...va rog din suflet lamuriti-ma si pe mine#-oca tot nu inteleg???....eu am nascut in 3 martie 2008 ,din 11 februarie pana in 15 iunie 2008am beneficiat de concediul prenatal(126 zile)....din 16 iunie 2008 beneficiez de indemnizatia de crestere a copilului de 600 ron..................acum,va rog sa-mi spuneti la care 12 luni se va raporta cei 85%?....la perioada 3.03.2007-3.03.2008 sau alta?.........(lucrez in domeniul medical-asistenta medicala)

...va multumesc anticipat pentru raspuns:)