avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Activitate Bontys

Activitate Bontys

Buna ziua,

ma confrunt cu o situatie care imi zdruncina increderea in oameni, iata despre ce, este vorba:

Acum o luna de zile, adica in data de 01.02.2013 am incheiat un contract de inchiriere cu proprietarul locuintei unde urma sa locuiesc de azi, 01.03.2013. Am platit 1100 de lei garantia, cu specificatia ca "domnul" proprietar sa renoveze locuinta (zugravit, scos igrasie, mucegai de unde e cazul),facut curatenie, adica sa aduca locuinta la stadiul de locuit cum e specificat in contract. Am mai vorbit la telefon cu el in decursul luni si spunea ca nu o sa fie probleme. Azi dimineata am dus lucrurile la noua locuinta si surprindere :nu sa facut absolut nimic, acolo nu se poate locui, miroasa a igrasie, mucegai, peretii nu sunt zugraviti...mi-am luat lucrurile si m-am intors. L-am sunat si acum nu vrea sa-mi returneze garantia sub pretextul ca a pierdut o luna de chirie...cum sa o piarda daca acolo nu putea sa locuiasca nimeni? Renovarea TREBUIA oricum facuta. Sigur e proprietar deoarece in buletin figureaza la adresa unde dorea sa inchirieze si vencinii il cunosteau.

Mentionez ca am facut contract cu el, semnat, cheile-s la mine in 2 randuri, nu cred ca l-a inregistrat la finante ca nu pare genul. In contract se specifica clar ca proprietarul se obliga sa predea imobilul la 01.03.2013 in stare de folosinta si sa asigure locatarului imobilul potrivit destinatiei pentru care a fost inchiriat. De mana s-a facut o nota: Proprietarul se obliga sa renoveze locuinta pana la data de 01.03.2013, in caz contrat se restituie garantia.
Azi dimineata am filmat si am facut si poze la locuinta...is datate 01.03.2013 (cu ajutorul unui bon fiscal de la magazin)

Va rog spuneti-mi ce este de facut. Sunt dispus sa-l dau in judecata pe individ pentru ce a facut.

Va multumesc,
Cu aprecieri.
Multumesc pentru raspuns,insa urmatoarea mea intrebarea este :declaratia se face de mana sau exista vreun formular de completat?

Buna ziua,

suntem 5 membrii fondatori ai unui club sportiv,sentinta judecatoreasca prin care ni-i s-au emis actele dateaza din iunie 2008. Clubul sportiv nu are statut de societate comerciala. In tot acest timp: iunie 2008-ian 2009 clubul nu a avut nici un fel de activitate.Totodata, nu am depus nici un fel de declaratii.
Am inteles ca la sfarsit de an trebuie sa depunem un bilant sau ceva de genu....Dorim sa respectam toate formalitatile deaocere nu vrem sa avem probleme mai incolo si vrem sa incepem activitatea cu acest club.

Daca puteti sa-mi spuneti ce trebuie sa fac ar fi excelent.

Multumesc.