avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate marcian

Activitate marcian

dar daca ei nu au facut nici o cercetare, nu au intrebat vecinii, procesul verbal nu este conform cu declaratia mea, procesul verbal este indescifrabil, nu se vede semnatura mea, nu este semnat de un martor,opiunea in care se precizeaza daca sunt de acord cu plata sanctiunii nu este mentionata,si nici nu am fost sanctionat cu avertismet scris cum ar trebuii la prima abatere...
asta nu inseamna ca procesul verbal poate fi declarat nul?
am primit procesul verbal astazi, este de neinteles fiind la indigo, semnatura mea nici nu apare pe el, nu mi-sa spus ce si cum, si se minte cu nonsalanta n el, eu am declarat ca am ascultat la tv cu un volum incet iar acolo scrie ca am ascultat la un volum ridicat si am deranjat linistea publica se mai precizeaza ceva dar nu se intelege, de unde stiu ei ca am deranjat linistea publica cand nu au focut nici un fel de cercetare au primit doar o reclamatie de la un vecin de la etajul 3 care sta destul de departe de mn nu stiu ce a putut auzii eu stand la etajul 1 pana la el sunt foarte multi locatari care trebuiau intrebati, in plus in procesul verbal unde se mentioneaza dak sunt de acord sau nu sa pleatesc amenda nu se precizeaza nimic, nici semnat de vreun martor nu este,iar ei spun ca nu este prima abatere daca este adevarat sa-mi prezinte avertismentul pe care ar fi trebuit sa mi-l dea in scris.
sunt foarte indignat de cele intamplate cum este posibil ca politia comunitara sa de-a amenzi la simpla reclamatie a unui individ retard care vrea sa se razbune cum este posibil...
la ce sa fac contestatie? ca nu am primit nmic nu au facut proces verbal nu au constatat nimic.
totul e simplu..am dat o decalratie si dupa 5 min am primit o chitantza cv in care spune ca treb sa platesc o amneda de 200 ron, nu am vazut nici un proces de constatare nimic
pana la urma este drept ce au facut ei?
ok si pe baza acestei declaratii date de mine mai mult in batjocura mi se putea da amenda? nu mi-sa spus nici ce fapta am savarsit nici ce am incalcat si in plus nu s-a facut nici un fel de cercetare, vechinii nu au fost intrebati daca i-am deranjat sau nu...pur si simplu am fost amendat pt nu stiu ce deoarece un nene a sunat la politia comunitara sa spuna ca eu il deranjez iar dansi au actionat la amenintarile lui si la scandalul provocat..total aiurea...
am o nelamurire, am postat si problema cu politia comunitara daca doriti sa vedeti exact povestea, pe scurt nelamurirea mea este urmatoarea, cand am fost invitat la sediu polititi comunitare in urma reclamatiei facute de un vecin razbunator am fost pus sa dau o delcaratie tipica subsemantul...mi-sa dictat ce sa zic am precizat ca am ascultat muzica la un volum foarte incet, la tv, si ca nu am dejat vechii, consider vecini pe cei cu care ma invecinez direct printr-un simplu zid si nu cu cei care stau la 2 etaje mai sus si ma reclama, in fine detalii.. eu vreau sa stiu daca aceasta declaratie este tot una cu un proces verbal?
ok am inteles si eu acum..deci as avea totul in favaorea mea si vecinii si treaba cu ora de linista pt ca nu ma aflam in timpul lor,amenintarile si agresiunile verbale alea reclamntului, procesul verbal care nu a fost intocmit bn deoarece nu s-au facut cercetari care sa dovedeasca vinovatia mea, nu a fost facut in prezenta unui martor,nu am fost sesizat despre ce fapta am savarsit si nici ce masuri se iau impotriva mea,defapt presupun ca trebuia sa primesc si acasa ceva de instintare.
O intrebare importanta: la sediu am fost pus sa dau o declaratie in care am trecut nume si ce mi-sa dictat de agent, in aceasta am spus clar ca am ascultat la un volum foarte redus si ca nu am deranjat vecinii decat reclamantul..intrebarea este dak aceasta declaratie data de mine este una si aceiasi chestie cu un proces verbal? delcaratia este acelasi lucru cu procesul verbal?
buna seara si dvs..stiu termenul limita in care trebuie adresata contestatia si nu au trecut decat 5 zile. In contestatie ma pot lega de orele de linista? Deoarece nu ma aflam in timpul orelor de liniste, as dorii sa ma leg si de faptul ca nu s-au facut nici un fel de cercetari agentii au actionat la amenintarile si la scandalul reclamntului, deasemenea vreau sa ma leg de injurile si de agresiunile verbale, sa ma leg de acel proces verbal dictat si de faptul ca nu mi-sa spus ce am incalcat si ce pot patii. Nu stiu cat de adevarat este faptul ca prima data agentii comunitari ar trebuii sa ma someze doar cu un avertisment verbal sau scris nu direct amenda....si daca nu va suparati,eu ar trebuii sa fac dovada nevinovatiei, nu am de partea mea prezumtia de nevinovatie iar agentii sa cerceteze contrariul si sa aduca dovezi incriminatorii? ca asa este cuvantul meu impotriva reclamantului si agentii presati de gura mare si de amenintarile lui...ce ar trebuii sa mai stiu in intocmirea contestatiei?
Buna ziua si respect...decurand am primit si eu o amenda de la politia comunitara pt ce nu stiu ca nu mi-sa spus ce fapta am savarsit si nici ce lege am incalcat, bn presupun ca este vb de tulburarea liniisti publice deoarece reclamatia facuta de un vecin care vrea oarecum sa se razbune a fost ca am dat muzica tare. Am fost invitat si la sediu politiei comunitare bn urmat de injurii si amenintari din partea reclamntului nu numai la adresa mea dar si la adresa agentilor care nu au luat nici o masura ba cred ca din cauza acestor presiuni m-au amendat, acolo la sediu am fost pus sa dau o declaratie, mi-sa dictat o declaratie, ceva aiurea in care am spus ca am ascultat muzica la un volum foarte normal deoarece ascultam la tv, sa numai spun ca nu eram in timpul orelor de liniste era ora 12, intr-un final am primit o chestie banala in care mi-se spunea ca treb sa platesc 200 ron amenda era un formular tip scris cu indigo greu descifrabil, nu am platit amenda si ma gandesc sa fac o contestatie, ma gandesc la nulitatea procesului verbal care este o porcarie si la abuzul agentilor comunitari care nu au facut nici un fel de cercetare, nu au intrebat vecinii directi daca deranjam linistea, mentionez ca reclamantul sta la etajul 3 iar eu la 1 intre mine si el sunt circa 6 vecini directi de care ma desparte doar zidul si multi altii cam 8 apartamente etajul 1,2,3, de asemenea fiind agresat verbal de reclamant cu amenintari si cuvinte jignitoare agentii nu au luat nici o masura am si martori la scena intamplata pe vecinii care au iesit pe hol in urma scandalului numai spun ca acesiti vechini erau mirati de ce se intampla ca ei nu au fost deranjati de mine niciodata bine astea sunt detalii. Ce vreau eu sa stiu de la dvs: ce ar trebuii sa fac, cum sa procedez, de ce sa ma folosesc in mica mea contestatie pe care vreau s-o adresez si in plus nu vreau sub nici o forma sa platesc amenda deoarece nu sunt vinovat cu nimic. Va multumesc anticipat si am incredere in dvs