avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1470 soluții astăzi
Forum Activitate mendi

Activitate mendi

Discuție Demisia la zi
mi-am dat demisia conform articolului 79 alineatul 8 ,l-am inregistrat in registrul intrari iesiri al firmei ,l-am anuntat pe patron dar el spune ca refuza sa il semneze.Trebuie demisia la zi pentru nerespectarea contractului individual de munca semnat de el??
Prin nerespectarea contractului de munca ma refer la ore suplimentare lucrate neplatite sambete lucrate neplatite sau cmpensate prin libere,refuz de a mi se acorda concediul de odihna cerut de mine,nesemnarea de catre mine a nici unui stat de plata,neacordarea salariului., si ar mai fi....
deci am sau nu nevoie de semnatura pe demisia mea?
am si eu o problema ,nu sunt contabila de meserie ci facturista,si ieri am primit un avertisment de la contabila sefa cum sunt vinovata de neefectuarea punctajului la o firma care avea sold zero dar avea o factura de tur si una de retur cu valori egale,deci se anulau reciproc ,dar pe contabila a deranjato ca apar la listare pe sold.Tin sa mentionez ca nu mi sa spus ca eu fac punctaje,din cite stiam asta le facea colega mea contabila,eu sunt angajata doar pentru facturare si descarcare chitante de la genti.Intreb eu acum pot primi avertisment pentru ceva ce nam stiut ca eu trebuie sa fac (deci eu consider ca n-am facut un act de indisciplina).Sa nu mai spun ca nu am nici fisa postului cu ce as avea eu de facut....
Se poate face asa ceva?????????????