avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general avertisment primit pt. neefectuarea unui lucru despre ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

avertisment primit pt. neefectuarea unui lucru despre care nu stiam ce

am si eu o problema ,nu sunt contabila de meserie ci facturista,si ieri am primit un avertisment de la contabila sefa cum sunt vinovata de neefectuarea punctajului la o firma care avea sold zero dar avea o factura de tur si una de retur cu valori egale,deci se anulau reciproc ,dar pe contabila a deranjato ca apar la listare pe sold.Tin sa mentionez ca nu mi sa spus ca eu fac punctaje,din cite stiam asta le facea colega mea contabila,eu sunt angajata doar pentru facturare si descarcare chitante de la genti.Intreb eu acum pot primi avertisment pentru ceva ce nam stiut ca eu trebuie sa fac (deci eu consider ca n-am facut un act de indisciplina).Sa nu mai spun ca nu am nici fisa postului cu ce as avea eu de facut....
Se poate face asa ceva?????????????
Sanctiunile disciplinare, inclusiv avertismentul se aplica in cazul incalcarii de catre angajati a obligatiilor prevazute in sarcina acestora dupa caz, prin lege, regulamentul intern, contractul colectiv de munca aplicabil, contractul individual de munca si fisele postului.
Atata timp cat atributia de serviciu a carei incalcare a atras sanctionarea dvs. disciplinara cu sanctiunea avertismentului scris nu a fost prevazuta in fisa postului, ba mai mult, nici nu a fost intocmita o astfel de fisa de catre angajator, apreciez ca in mod nelegal ati fost sanctionata.
Mai mult, decizia prin care se dispune sanctionarea disciplinara poate fi emisa doar de catre conducerea societăţii (administrator) si nicidecum de catre contabila sefa. Cel mult aceasta din urma ar putea avea calitatea de persoana imputernicita a efectua cercetarea disciplinara prealabila prevazuta in mod imerativ de lege a se efectua in cazul aplicarii unei sanctiuni disciplinare, alta decat avertismentul scris.
Pe de alta parte, decizia prin care ati fost sanctionata cu avertisment trebuie sa contina sub sanctiunea nulitatii absolute urmatoarele:
a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinara;
b) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de munca aplicabil, care au fost incalcate de salariat;
c) motivele pentru care au fost inlaturate apararile formulate de salariat in timpul cercetarii disciplinare prealabile sau motivele pentru care nu a fost efectuata cercetarea;
d) temeiul de drept in baza caruia sanctiunea disciplinara se aplica;
e) termenul in care sanctiunea poate fi contestata;
f) instanta competenta la care sanctiunea poate fi contestata.
In lipsa oricarui punct din cele anterior enumerate, instanta investita cu solutionarea contestatie formulata impotriva unei astfel de decizii, nu poate decat sa va dea castig de cauza.
Si ca un sfat de care nu trebuie sa tineti neapart seama, pe viitor ar fi bine sa fiti atenta la relatiile cu superiorii, intrucat desfacerea contractului de munca prin concediere poate avea loc nu numai pentru abateri disciplinare grave ci si pentru abateri de mica amploare dar repetate de la regulile de disciplina a muncii.
Asadar si-n situatia in care exista 2-3 avertismente. In cazul de fata a fost vorba de o atributie de serviciu de care nu stiati, pe viitor ar putea fi altceva..

>am si eu o problema ,nu sunt contabila de meserie ci facturista,si ieri am primit un avertisment de la contabila sefa cum sunt vinovata de neefectuarea punctajului la o firma care avea sold zero dar avea o factura de tur si una de retur cu valori egale,deci se anulau reciproc ,dar pe contabila a deranjato ca apar la listare pe sold.Tin sa mentionez ca nu mi sa spus ca eu fac punctaje,din cite stiam asta le facea colega mea contabila,eu sunt angajata doar pentru facturare si descarcare chitante de la genti.Intreb eu acum pot primi avertisment pentru ceva ce nam stiut ca eu trebuie sa fac (deci eu consider ca n-am facut un act de indisciplina).Sa nu mai spun ca nu am nici fisa postului cu ce as avea eu de facut....
> Se poate face asa ceva?????????????


Multumesc foarte mult de raspunsul prompt....:)
o zi buna in continuare!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfacere contract pentru indisciplina MIELUTA MIELUTA Buna seara, am nevoie de un raspuns, va rog!! Sunt angajata la o firma pe fisa postului scriidu-mi reprezentant vanzari. Mi s-a propus reducerea salariului pe ... (vezi toată discuția)
Care este modalitatea de sanctionare / temeiul legal de sanctionare a unui angajat? urgent adriana_25 adriana_25 Care este modalitatea de sanctionare / temeiul legal de sanctionare a unui angajat sef centru ( a unui centru de plasament care apartine Directiei Generale de ... (vezi toată discuția)
Conflict munca carmenstan carmenstan am fost plecata in strainatate in timpul concediului de odihna ,nu am reusit sa-mi rezolv poblemele familiale si am sunat la serviciu , la intelegere cu seful ... (vezi toată discuția)