avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters75454

Activitate ContSters75454

Buna.
As avea nevoie de un contract de comodat, avand in vedere ca intentionez sa infiintez un S.R.L.
In documente apare tatal meu ca proprietar, insa el a decedat.
Este posibil sa se incheie un contract de comodat intre mine si mama, daca numele ei nu apare in documentul de proprietate?
Sau este neaparat necesar sa fie casa intabulata pe numele ei, in acest caz?
Avand in vedere ca comodatul nu inseamna transfer de proprietate...
Daca e nevoie sa se realizeze actele de succesiune, se poate cu imputernicire de la sora mea? (ea locuieste in Elvetia si nu poate sa vina in tara acum)
Si cam cat timp dureaza, in acest caz?
Va multumesc.
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra.
Ati putea totusi sa-mi spuneti de ce este de preferat S.R.L. cu asociat unic, fata forma de Intrerindere Individuala?
Multumesc pentru raspuns.
;)
Intentionez sa deschid un magazin pentru a vinde accesorii de moda.
Sunt in faza de proiect, si incerc sa stabilesc care este forma juridica cea mai potrivita.
Sediul social ar fi casa in care locuiesc, proprietatea mamei. Am inteles ca ar fi necesar un contract de comodat.
In cazul in care decid pentru S.R.L. cu asociat unic, este necesara obtinerea semnaturilor vecinilor? Chiar daca sediul social ar fi in casa particulara cu gradina/curte, si nu bloc?
Magazinul va fi deschis ulterior intr-un spatiu inchiriat, nu in sediul social.
Unicul asociat (eu), este persoana fizica de nationalitate romana.
In cazul in care casa este stabilita ca sediu social, curentul, gazele etc se platesc dupa o alta grila?
Sunt o multime de intrebari, stiu. Am citit toata noaptea, si parca doar se nuanteaza, nu se imputineaza.
Multumesc.
Intentionez sa deschid un magazin pentru vanzarea accesoriilor de moda.
Ma gandeam la varianta S.R.L. cu unic asociat. Am inteles ca se poate sa fiu propriul angajat (administrator-vanzator?).
Ulterior daca va fi profitabil, voi angaja alte persoane/extinde.
Este de preferat varianta de platitor de TVA sau nu?
Unicul asociat este persoana fizica de nationalitate romana.
Va multumesc.