Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat - casa pe numele tatalui decedat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat - casa pe numele tatalui decedat

Buna.
As avea nevoie de un contract de comodat, avand in vedere ca intentionez sa infiintez un S.R.L.
In documente apare tatal meu ca proprietar, insa el a decedat.
Este posibil sa se incheie un contract de comodat intre mine si mama, daca numele ei nu apare in documentul de proprietate?
Sau este neaparat necesar sa fie casa intabulata pe numele ei, in acest caz?
Avand in vedere ca comodatul nu inseamna transfer de proprietate...
Daca e nevoie sa se realizeze actele de succesiune, se poate cu imputernicire de la sora mea? (ea locuieste in Elvetia si nu poate sa vina in tara acum)
Si cam cat timp dureaza, in acest caz?
Va multumesc.
nu poate faca contractul, pana cand nu clarificati succesiunea ca sa fie trecuta la proprietar.o sa fiti coproprietari, ea o sa va faca contractul numai pe partea ei.
sora dvs poate trimite procura (speciala) pentru deschiderea si dezbaterea mostenirii.

av.m.vasilescu