avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de comodat - casa pe numele tatalui decedat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de comodat - casa pe numele tatalui decedat

Buna.
As avea nevoie de un contract de comodat, avand in vedere ca intentionez sa infiintez un S.R.L.
In documente apare tatal meu ca proprietar, insa el a decedat.
Este posibil sa se incheie un contract de comodat intre mine si mama, daca numele ei nu apare in documentul de proprietate?
Sau este neaparat necesar sa fie casa intabulata pe numele ei, in acest caz?
Avand in vedere ca comodatul nu inseamna transfer de proprietate...
Daca e nevoie sa se realizeze actele de succesiune, se poate cu imputernicire de la sora mea? (ea locuieste in Elvetia si nu poate sa vina in tara acum)
Si cam cat timp dureaza, in acest caz?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: MYRA CIMPEAN , Avocat 23:37, 9 Septembrie 2009
nu poate faca contractul, pana cand nu clarificati succesiunea ca sa fie trecuta la proprietar.o sa fiti coproprietari, ea o sa va faca contractul numai pe partea ei.
sora dvs poate trimite procura (speciala) pentru deschiderea si dezbaterea mostenirii.

av.m.vasilescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune cu procura deeagav99 deeagav99 Va rog sa-mi raspundeti la o intrebare. Este posibil ca mama mea care este in Italia sa faca o procura prin care cedeaza la partea ei de mostenire(sunt 2 frati ... (vezi toată discuția)
Donatie 1/2 apartament Dimofte Sarolta Dimofte Sarolta Am mostenit impreuna cu sora mea un apartament in cota de 1/2 fiecare.(avem certificat de mostenitor in acest sens) Intentionez sa donez sorei mele jumatatea ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil fara dezbaterea de mostenire. mtudor94 mtudor94 Buna ziua tuturor!Va rog sa ma ajutati cu un raspuns!Eu si surorile mele vrem sa vindem un apartament care a fost in proprietatea parintilor nostrii.Tatal a ... (vezi toată discuția)