Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donatie 1/2 apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donatie 1/2 apartament

Am mostenit impreuna cu sora mea un apartament in cota de 1/2 fiecare.(avem certificat de mostenitor in acest sens) Intentionez sa donez sorei mele jumatatea ce imi revine.Cum ar trebui sa procedez cel mai simplu posibil ,avind in vedere ca sora mea traieste in alt oras (unde este si apartamentul ,acolo a fost facuta si succesiunea)iar eu nu pot calatori acolo.Cu multumiri pentru indrumari...
Fie va deplasati dvs, fie, faceti o procura speciala la un birou notarial din localitatea unde va aflati și împuterniciti o altă persoană din orașul surorii, să semneze contractul de donație.
Stimata doamna,

Puteti imputernici o terta persoana, care va semna , in numele dumneavoastra, actul de donatie.

Procura este una speciala, perfectata in fata notarului public.

Mentionati notarul public unde va fi efectuat transferul dreptului de proprietate.

Precizati tipul donatiei.(cu sau fara sarcini).

Transmiteti documentele necesare, in original, surorii dumneavoastra.

(titlul de proprietate, documentele cadastrale , certificatul fiscal, care atesta faptul ca imobilul nu este grevat de datorii, adeverinta de la Asociatia proprietarilor, in cazul apartamentelor, care atesta lipsa de datorii la aceasta ).

Contactati in prealabil notarul public, pentru a va oferi lamuriri.