avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Donație referitoare la moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Donație referitoare la moștenire

doresc sa donez dreptul de mostenire pentru sora mea doar prin act notarial
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 20:37, 19 Aprilie 2013
acceptati mostenirea se elibereaza certificat de mostenitor dupa care donati partea dvs sorei.
Sau renuntati la mostenire prin act notarial, in felul asta ii revine totul surorii dumneavoastra daca ramane unic mostenitor.
:ban: Avertisment moderator!

Stimat forumist @valcoh50,

Vă rog să nu mai deschideți o discuție nouă, cât timp puteți continua discuția începută anterior.

Mulțumesc,
moderator,
Andrei Grigoriu

O întrebare: defunctul trăieşte?

Dacă da, atunci donaţi pielea ursului din pădure, adică faceţi un pact asupra unei succesiuni viitoare. Nu cred că veţi găsi vreun notar care să autentifice actul.

Deşi, mai ştii?... :slap:
Defunctul nu mai traieste.....userul deschisese alt topic in care isi expusese problema mai amanuntit.... :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chitante de mana costache1 costache1 v-am scris despre cazul meu ca soacra are o casa cu chitate de mana m-am uitat pe acte si are 53 m.p.am fost la circa financiara si mi-a spus ca ducem toate ... (vezi toată discuția)
Intrebare BoangherMihaela BoangherMihaela buna dimineata.spuneti-mi va rog frumos daca cumnata mea nu doreste deschiderea succesiunii dupa frate(nu raspunde la tel avocatului,nu deschide usa ... (vezi toată discuția)
Prescriptie AlexandruStanica AlexandruStanica Actiunea in executare a obligatiilor contractuale in baza vechiului cod civil, in cati ani se prescrie? (vezi toată discuția)