avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Activitate ileanaberinde

Activitate ileanaberinde

Mi-au raspuns si de Tribunalul Satu Mare in privinta problemelor mele.Un avocat din orasul Satu Mare ,unde locuiam si unde fostul sot locuieste in momentul de fata,mi-a raspuns ca trebuie sa dau si eu o declaratie in fata organelor competente,poate la un judecator.E nevoie absoluta prezenta mea ca sa fac plangerea pentru abandon de minor ?
Un avocat dintr-un alt judet ,chiar daca este mai departe ma poate reprezenta?
Vroiam sa stiu daca intr-un mod sau altul o decizie a unui judecator in privinza pensiei alimentare a copilului influenteaza faptul ca minorul sta intr-o alta tara si ca eu(ca si mama minorei) sunt recasatorita cu un cetaean strain,in cazul de fata italian.Mentionez ca in cazul meu atat fata cat si eu am dobandit cetatenia italiana de 3 ani si ca in momentul actual si fostul sot este recasatorit....Va multumesc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ileana Berinde
Oricum pe mine nu ma intereseaza mult banii,mai bine zis este un drept al fetei si de aceea nu am facut cerere mai repede.Vazand ceea ce este capabil el sa faca,mai bine zis sa scrie o gramada de minciuni intr-o cerere intr-un proces civil,stiind ca nu are nimic concret in mana ca si documente m-am gandit sa-i bag si eu cateva bete in roate.Stiu din surse sigure ca lucreaza in acelasi post unde lucra si acum 7 ani cand am divortat si ca este recasatorit.Oricum eu am documentele de la Politie unde ceream sa ni se comunice adresa lui,raspunsul fiind ca nu figureaza in Evidenta Populatiei din Satu Mare si de aceea o sa fac cererea penala cu acest mijloc(nu a vrut sa fie gasit)si cu rea credinta nu a platit.
Pentru mine ar fi mai usor sa fac o cerere penala de aici,cum am facut si in alte randuri,deoarece un avocat cunoaste situatia mea,cel care m-a ajutat pentru pasaport si raspunsul la procesul civil.
Oricum pana la vara ,cand merg in tara, mai sunt 5 luni...O sa vedem ce o sa mai fie...
Da,aveti dreptate.Anul trecut fostul sot mi-a intentat un proces pentru ca a ma obliga sa-i duc fata s-o vada 2 saptamani in august si 2 sapatamani in decembrie la domiciliul lui din Romania,dar legile internationale,Conventia de la Haga este de partea mea deoarece eu nu i-am negat fostului sot s-a vada pe fata si stia ca vin in tara si anul trecut ,dar nu a venit s-o vada.Sustinand chiar ca i-am cerut sa renunte la drepturile parintesti,cand in Mai l-am sunat si i-am cerut sa-mi dea o declaratie in care era de acord ca sa-i fac fetei pasaportul italian(legile italiene cer aprobarea fostul sot),ceea ce am rezolvat cu un judecator de minori.El stia ca voi veni in tara din 23 iunie pana in 23 iulie,dar nu a venit s-o vada pe fata,nu numai atat ca in octobrie mi-a ajuns o citatie de la tribunalul din Satu Mare unde el declara ca i-am cerut sa renunte la drepturile parintesti(ceea ce era fals)pentru ca eu am trimis in tara la Politie o scrisoare recomanadata cu ajutorul unui avocat italian unde cerea sa ni se comunica adresa exacta a fostul sot (eu neavand de la el decat un numar de telefon),dar de la Politie ne-au raspuns ca nu este in Evidentele Politie,ca nu sta in Romania.Oricum la citatia lui am raspuns cu ajutorul avocatului italian invocand acordurile internationale si procesul s-a incheiat cu respingerea actiunii civile,mai bine zis daca vrea ceva trebuie sa vina sa se judice in Italia,fata fiind cetateana italiana.Oricum legea este de partea mea si trebuie sa vad bine cum trebuie sa procedez ca sa recuperez ceea ce fata are prin sentinta.............VA MULTUMESC
Stiu asta.Va multumesc oricum.Legea romaneasca prevede ca o persoana fizica poate sa faca o plangere penala pentru abandon de minor si daca da plangerea se face la tribunal sau la politie?
Am fost casatorita in Romania timp de 7 ani ,casatorie in urma caruia s-a nascut fetita noastra de 9 ani(la momentul actual).In urma divortului fostul sot trebuia sa-i plateasca fetei pensia alimentara,aprox. 264.000 lei vechi.. Fiind divortati din 2002 cu sentinta irevocabila fostul sot nu i-a platit fetei numai 3,4 luni pensia.Din 2002,octobrie nu i-a mai platit pensia.
Mentionez ca sunt recasatorita cu un cetatean italian si stau cu fata in Italia din 2003.
Se poate face cererea ca sa se recupereze banii ce-i dataoreaza fetei(am aflat ca se pot recupera numai ultimii 3 ani).
Pot sa fac o cerere din Italia trimisa prin posta la tribunalul Satu Mare de care apartineam?
VA MULTUMESC.