avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters75744

Activitate ContSters75744

In declaratia data la politie am dat toate date despre acesta. Nume, pe unde ar fi lucrat, pe unde umbla, prin ce zone.
Numelui i s-a asociat o poza, toti l-am recunoscut.
Problema acum e ca politia nu prea ne mai baga in seama. (dupa ce am depus plangerea si ne-am intors a 2-a zi si le-am zis ca am aflat unde ar fi lucrat cel care a plectat cu laptopurile nu se miscau deloc, am vb cu un avocat si ne-a zis ca trebuia sa ne fi dat nr de inregistrare, le-am cerut si apoi s-au comportat mai ok cu noi, ne-au primit in audienta...)
Trebuia sa ne prezentam astazi la sectie la ora 9 dimineata (asa ne-a spus vineri) ne-au zis ca daca nu avem informatii noi sa nu mai stam
Se pare ca lucrurile nu se misca deloc bine.....ce ar trebuii sa mai facem?
Am inteles ca trebuie sa mai insistam cu telefoane si aflam ce procuror se ocupa de caz si sa facem o plangere penala la parchet...
Care sunt pasii pt a grabii lucrurile ??
Multumesc!

Nu am avut o intelegere cu el si nu am dat declaratie mincinoasa.
Multumesc mult. M-am linistit.
Am mers cu totii la politie si am depus plangere. Titular al plangerii sunt eu. Tipul care a plecat cu laptopurie noastre inclusiv al meu, a fost identificat, dar nu este de gasit. Toate numerele de telefon care acesta ni le-a lasat sunt inchise. De jucat nu am apucat sa jucam. Fiecare dintre noi i-am dat bunurile personal. La adresa la care politia la cautat, nu mai locuia de 5 ani.
Am declarat tot ce s-a intamplat din ziua in care l-am cunoscut pana cand acesta s-a facut disparut.
Intrebarea mea este: Din moment ce nu este de gasit, se poate ca eu sa fiu tras la respundere? ideea e ca prietenii cred ca eu as fi putu fi complice.
Este vorba de o intamplare care dovedeste cat de prost poate fi omul.
Am cunoscut aproximativ 4 ani un tip pe internet. De atunci pana in prezent am comunicat pe internet si am jucat uneori jocuri online. Mentionez ca l-am cunoscut fata in fata acum o saptamana.
Saptamana trecuta acesta m-a contactat si m-a intebat daca pot sa gasesc cativa prieteni sa mergem la el acasa cu calculatoarele noastre sa jucam toti un joc tare. Mi-am sunat prietenii si le-am facut cunostinta.
Acesta le-a explicat despre ce este vorba si toti au fost de acord.
Ne-am intalnit toti i-am dat calculatoarele sa instaleze jocul si acesta a disparut cu ele si nu mai dam de el in nici un fel.
Am fost la politie si am facut o plangere, acesta a fost identificat si am aflat ca la adresa pe care o are in buletin nu mai locuieste de 5 ani.
Politia nu poate sa dea de el, iar prietenii pe care i-am adus dau vina pe mine.
Este posibil ca acestia sa faca plangere impotriva mea, si sa fiu acuzat de ceva din moment ce persoana respectiva nu este gasita?
Toti vor sa isi recupereze bunurile. Singura mea vina este ca am avut incredere intr-o persoana pe care nu o cunosteam foarte bine si ca i-am adus si pe ei.
Va rog daca ma puteti ajuta cu orice sfat.
Multumesc