avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate Roxelle

Activitate Roxelle

Buna ziua,

Si eu ma aflu intr-o situatie similara cu cea discutata mai sus.
In data de 15 sept. 2008 angajatorul mi-a cerut sa imi depun demisia, in urma unei discutii mai aprinse. Nu mi-am depus demisia, in schimb l-am anuntat in scris ca sunt insarcinata. Dupa 5 zile am intrat in concediu medical pentru ca aveam probleme cu sarcina. In timpul concediului medical am primit o instiintare prin care angajatorul ma instiinta ca imi desfiinteaza postul din motive ce nu tin de pers. angajatului (art. 65) , ca ma aflu in preaviz de 20 zile lucratoare si ca imi ofera un alt post - era vorba de un salariu mult mai mic si de un post inferior celui ocupat inainte de acest incident. La revenirea din concediul medical (pierdusem sarcina), am renuntat in scris la postul oferit si am efectuat preavizul, cu mentiunea ca am informat angajatorul in scris ca ma voi prezenta la servici 4 ore pe zi, cf. art 74 din Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010. In ultima zi a preavizului am depus o solicitarea pentru acordarea unei plati compensatorii cf art 78 din acelasi Contract colectiv..... Angajatorul mi-a transmis ca societatea dansului nu acorda asa ceva. Dupa incheierea preavizului, la lichidare am primit drepturile salariale cuvenite, cu exceptia acestei plati compensatorii.
Intrebarile mele sunt:
- am dreptul la plata compensatorie dc angajatorul mi-a oferit un post pe care eu l-am refuzat?
- cum se calculeaza acest salariu compensatoriu raportat la salariul pe care l-am avut in cadrul acestei societati? Mentionec ca vechimea mea totaal in munca este de 6 ani si 4 luni, iar vechimea la acest ultim angajator este de 7 luni.-- ce pasi trebuie sa urmez pentru obtinerea platii compensatorii? Sa fac o adresa in scris catre angajator in care sa amintesc despre solicitarea mea referitor la plata compensatorie, sa comunic termenul pana la care tr sa imi acorde acest drept si sa mentionez ca in cazul in care nu va da curs solicitarii mele ma voi adresa instantiei de judecata? La ITM nu cred ca are rost sa ma adresez......prieteni, cunostinte.....intelegeti!
Multumesc anticipat! Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!