avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate andreeavultur

Activitate andreeavultur

Buna Ziua!
Am o problema super delicata si sunt disperata!
Am o hotarare de divort pronuntata in strainatae (nu UE) in care au scris gresit numele defamilie al copilului. Am incercat sa indrept aceasta eroare la instanta care a pronuntat divortul, insa aceasta refuza.Am hotararea in care se explica si refuzul acelei instante prin faptul ca s-a prescris dreptul meu de a cere indreptarea erorii materiale.
Credeti ca o sa am probleme in tara cu recunoasterea hoptararii de divort, chiar daca atasez si hotararea prin care se refuza indreptarea erorii materiale?
Răspuns la discuția recunoastere divort in romania
Va multumesc foarte mult! M-am mai linistit, dar din pacate eroarea este in dispozitivul hotararii...Oricum, alta posibilitate nu mai am!
Răspuns la discuția recunoastere divort in romania
Eu am o problema mai ...complicata...Am hotararea de divort pronuntata in strainatate dar inca nerecunoscuta in tara pentru ca in momentul redactarii au scris gresit de citeva ori numele de familie al baietelului meu.O singura data apare corect, dar dupa aceea, pe tot cuprinsul hotararii, numele de famile este gresit! Am incercat sa indrept aceasta eroare inainte de recunoasterea hotararii, dar surpriza, judecatorul s-a pronuntat ca s-a prescris termenul in care puteam cere acest lucru si ca nu mai este nimic de facut.
Sunt disperata efectiv, pentru ca nu stiu cum sa procedez!!!! Ma gindeam sa axez aceasta noua hotarare, prin care imi refuza indreptarea erorii materiale, o apostilez si o trimit in tara impreuna cu hotararea de divort....Credeti ca o sa am probleme din acest motiv cu recunoasterea divortului si ce este mult mai important, custodia copilului???

Va multumesc din suflet pentru raspuns!!