avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Activitate gdan62

Activitate gdan62

Răspuns la discuția Amenda Politia Locala
Va multumesc foarte mult pentru raspuns si va rog mult, sa imi raspundeti, legat de cele 10 zile la cele de mai jos. Am semnat de primire, pe 26 mai, aceasta zi a fost o zi de vineri (de fapt nu eu am semnat ci o persoana din familie, dar asta stiu ca nu conteaza, undeva pe la ora 3 PM), ziua de vineri, nu stiu daca se pune. 27, 28 mai, au fost sambata, respectiv Duminica, dupa aceea au venit zilele libere, date prin lege, 1,2 si 5 iunie, iar 3 si 4 au fost, din nou, sambata, respectiv Duminica. Eu am depus hartiile de intampinare pe 6 iunie, am depasit limita de 10 zile cumva? O zi frumoasa, tuturor!
Răspuns la discuția Amenda Politia Locala
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Pentru raspuns la intampinare, am primit un termen de 10 zile, sunt zile calendaristice sau se scad zilele libere?
Buna ziua,

Va rog sa aveti amabilitatea sa ma ajutati cu un sfat. Am primit o amenda pentru o asa-zisa parcare ilegala, adica, as fi ocupat abuziv, intr-o noapte, un loc de parcare care nu era al meu, pe o strada de care nici nu am auzit.
In luna ianuarie a acestui an, am primit solicitarea de a comunica datele de identificare ale conducatorului auto al unui autoturism cu numere rosii, care a savarsit o infractiune in luna octombrie 2016, fara a se preciza infractiunea. Am sunat la Directia Generala, Politia Locala si am explicat faptul ca, numarul autovehiculului din instintare, nu corespunde cu numarul autovehiculului ce-l detin si mi s-a cerut sa trimit documentul ce poate dovedi acest lucru si prin urmare, in aceeasi zi am trimis atasat unui e-mail "Autorizatia de circulatie provizorie" ce dovedea cele de mai sus. Am si primit la o zi distanta, confirmarea primirii e-mailului de catre Politia Primariei. In martie, am avut "bucuria" de a ma trezi cu Procesul verbal de constatare a contraventiei, implicit amenda, unde, in procesul verbal, aparea numarul de inmatriculare provizorie ce am declarat ca nu era al meu si am trimis actul doveditor. Cum era de asteptat, masina din procesul verbal este de alt tip decat a mea, numerele, cum am mai spus, diferite si culoarea diferita. Am sunat la Politia Primariei si o doamna, foarte amabila si-a cerut scuze, a vazut e-mailul trimis de mine cu atasamentul, dar mi-a precizat ca nu se mai poate face nimic, decat prin intermediul Judecatoriei. Prin urmare am facut "Plangere impotriva procesului verbal de contraventie" am anexat toate actele ce le detin si a venit raspunsul de la Politia Primariei, prin care, ei precizeaza faptul ca, eu nu am dovedit ca nu sunt proprietara masinii pe care ei au amendat-o si ca la ei in baza de date a Serviciului Public Comunitar, Regim Permise de Conducere si Inmatriculari a Vehiculelor, eu apar la ei, cu acel numar, ce nu este al masinii mele si prin urmare, ei au procedat legal, amendandu-ma. Pe langa "Autorizatia de circulatie provizorie" am anexat si Certificatul de inmatriculare, acte din care reiese clar, faptul ca nu corespunde" numarul, culoarea, tipul masinii. Ce acte mai pot depunde, ca sa dovedesc ca nu am fost proprietara masinii cu pricina? Cum pot gasi proprietarul masinii amendate? Ce solutii am? Efectiv, nu vreau sa platesc o amenda, pentru o fapta ce nu am comis-o!
Va multumesc cu anticipatie pentru raspuns!
Buna seara tuturor! Fiti amabili si lamuriti-va si pe mine caci nu inteleg cum patronul unei firme poate sa-ti spuna ca iti da concediu de odihna de Sarbatori si cand revii si primesti fluturasul vezi ca 3 zile sunt platite ca si concediu si alte 3 zile sunt cfs. Nu era normal sa se anunte dinainte? Va multumesc cu anticipatie! Dan