avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Activitate Sobieski

Activitate Sobieski

Răspuns la discuția Taxa TV si Radio
ei, uite ca am anticipat rezultatul! foarte tare! Oare nu se face si la mine o exceptie?

"Firma de avocatura Revnic si Asociatii, din Cluj Napoca, a obtinut in instanta anularea taxei radio-TV. Guvernul Romaniei, parat in cadrul acestui proces, si Societatea Romana de Radiodifuziune au facut insa recurs la Inalta Curte de Casatie si Justitie, care se va judeca in luna aprilie."

www.avocatnet.ro/content/art...
Răspuns la discuția Taxa TV si Radio
Pai acum cu orice te poti conecta la net, si implicit la TV prin solutii de live-streaming. Cred ca si prin mobil te poti conecta, numai sa ai latime de banda suficienta, si viteza pe masura.
Si nu cred ca se poate imputa cuiva care are doar telefon sa plateasca factura de TV.
Nu e mare scofala, taxa e mica. E aproximativ 4 RON. Dar asta nu inseamna ca nu sunt drepturi sa fie negata.
Răspuns la discuția Taxa TV si Radio
=D> Apartamentul e ca o cutie de conserve :) . Si nu intentionez niciodata sa imi pun televizor.
Se pot urmari posturi cu un tuner. Si se pot urmari si prin anumite siteuri, fara tunner.
Dar nu cred ca e normal sa se perceapa taxa pe un serviciu de care nu beneficiez.
Cu 5 ani in urma, televizorul era important. Acum, consider ca televiziunea e mai degraba un moft.
Asadar, nu ii mai vad rostul Televiziunii nationale, care e oricum subordonata politic. E mare lucru daca in ultimii 8 ani am stat mai mult de 8 ore sa ma uit la TVR.

La ce bun TV-ul daca exista net?
Buna ziua,
Sunt persoana fizica. Ma numar printre putinii tineri norocosi din Romania. Recent, am reusit sa imi cumpar un apartament nou. Mi-am contractat serviciile RDS pentru telefonie si internet. Detin un aparat radio. Dar nu detin cablu TV, si nici nu intentionez sa ma conectez. Apartamentul este asa de mic, si asa a fost gandit, incat nu am loc unde sa pun televizorul.
Pe factura de curent apare taxa tv si taxa radio.
Se poate renunta doar la taxa TV? Daca da, ce trebuie facut si unde trebuie mers?
Va multumesc