avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate andremaria67

Activitate andremaria67

sunt multe contracte in care marja bancii nu e trecuta,si majoritatea bancilor cand te duci sa semnezi actul aditional,scad din dobanda eurobor-ul care acum este foarte jos in jur de 1% si te anunta ca restul inseamna marja bancii.De exemplu:dobanda 12,5% -1%(eurobor)=11,5%marja bancii.Probleme vor aparea cand eurobor-ul va creste.ANPC-ul trebuia sa ceara sa se scada eurobor-ul de la data semnarii contractului.Asta s-a intamplat chiar astazi la o banca foarte cunoscuta.
buna seara! am un credit din 2006.In contractul meu de atunci nu scrie de marja bancii,in schimb in ultimul desfasurator scrie undeva in colt marja bancii 4,33%.Intrebarea mea este daca banca poate sa puna o marja mai mare tinand cont ca nu este trecuta in contract? Si apropo de comisioane ,am comision de administrare credit 0%,in schimb am comision de monitorizare 0,20%lunar din creditul aprobat.Am fost la banca si am cerut actul aditional si mi s-a spus ca il voi primi acasa ,ca va fi trimis de la Bucuresti si ca cei din Ploiesti nu au de unde sa mi-l dea.Am sunat la Bucuresti si cineva de acolo mi-a spus ca acel comision de monitorizare se va regasi in comisionul de administrare.Conform OUG 50/2010 nu ar trebui.In 2008 mi s-a spus ca trebuie sa mai platesc 3RON comision de administrare cont curent care nu este trecut in contract si care dupa cum se vede apare la 2 ani dupa ce am luat creditul,am facut o sesizare la vremea respectiva la care nu mi s-a raspuns ,ce mi se pare ciudat e ca de 2 luni l-a scos.Din cauza acestui comision si a mariri dobanzii,fara a fi anuntat s-a strans o restanta de 28,24 ron la care mi s-a adaugat o penalizare de 67,99 ron fiind anuntat de o firma de recuperari a bancii respective ca trebuie sa platesc aceste sume.Mentionez ca am platit totdeauna la timp ratele.Va multumesc!sper ca am postat unde trebuie
Răspuns la discuția cumparare teren
in contract nu sunt clauze de excludere a culpei vanzatorului,nu e nici vina lui ca s-a gresit in acte.eu am platit aproape toata suma pe teren.cand am facut contractul am intrebat notarul de ce nu am trecute despagubiri in caz ca din cauza vanzatorului nu se mai face tranzactia.notarul mi-a spus ca am platit mai mult de jumatate si in cazul ca se intampla sa nu se mai faca tranzactia ,il dau in judecata si ar trebui sa castig terenul.dar ma gandesc ca si el poate veni cu argumentul ca el e de buna credinta sa-mi vanda terenul dar nu poate din cauze care nu depind de el.
Discuție cumparare teren
am facut un precontract (la notar)pentru cumpararea unui teren in care am platit aproape toata suma ramanand ca restul sa-l platesc la perfectarea actelor,proprietarul obligandu-se sa rezolve actele in termen de 2 luni si sa perfectam actele la notar.au trecut deja 6 luni si nu reuseste sa faca actele,deoarecein acte la primaria apare parcela 1/1 iar in harta de la cadastru(cred)apare parcela 1,si proiectantul nu poate sa faca actele.primaria mi-a confirmat ca acela e terenul si ca in situatia asta sunt foarte multi,dar ca ei nu poate sa faca nimic(nu depind de ei,inainte dadea o hartie prin care confirma ca terenul este unul si acelasi,acum nu le mai da voie prin nu stiu ce lege),trebuie sa vina o comisie speciala.in situatia asta ce pot face eu?
Răspuns la discuția drepturi banesti
ei ne dau 15%spor de tura ceea ce inseamna mult mai putin decat daca ne-ar plati sambata,duminica si sarbatorile legale dublu.se poate lega de faptul ca ne da 15%spor de tura si sa nu ne mai plateasca sarbatorile legale atunci cand le lucram?
Răspuns la discuția drepturi banesti
multumesc!se stie ca in romania orice reclamatie contra firmei unde lucrezi este similara cu desfacerea contractului de munca.sa vedem ce o sa faca sindicatul la sedinta de joi,cu toate ca nu prea a reusit pana acum nimic,mai mult ai apara pe ei decat pe noi.nici cu toxicitatea nu au reusit nimic,cu toate ca firma a venit cu un act aditional prin care specifica ca cei care lucreaza la un angajator unde exista conditii de toxicitate vor primi spor de toxicitate.eu nu am schimbat locul de munca doar am fost preluati de o alta firma si inainte aveam spor de toxicitate.
Răspuns la discuția drepturi banesti
da,lucrez si sambata si duminica,(atunci cand cade tura mea de servici)cam 2 sambete si 2 duminici pe luna.pana in decembrie 2008 cand cadeam de serviciu de sarbatori(nu ma refer la sambete si duminici) firma ne platea spor de 100% deoarece nu poate sa ne dea liber.nu ma intereseaza cei de zi dar ei sta acasa de sarbatori si ziua aceea este platita normal.acum firma nu mai vrea sa ne plateasca (celor de la tura )si nici sa ne dea liber atunci cand suntem de serviciu de sarbatori.
Răspuns la discuția drepturi banesti
intrebarea mea este daca este corect sa nu mai se plateasca sarbatorile legale la cei care lucreaza la tura.cei de zi stau acasa de sarbatori si SUNT platiti,daca sunt chemati de sarbatori de acasa se considera ore suplimentare si sunt platiti dublu.
buna ziua!in decembrie 2007 am fost preluati de o firma care ne-a introdus toate sporurile in salariu(inclusiv cel de toxicitate care conform ccmn nu se introduce in salariu dar dispare cand conditiile se normalizeaza) si ne-a luat din concediu de odihna 11 zile, aveam 36 si am ramas cu 25.mentionez ca lucrez la tura.au ramas urmatoarele sporuri:15%spor de tura(pe care eu nu l-am gasit in ccmn),25%spor de noapte(doar pentru orele lucrate de noapte)si sarbatorile legale platite 100%.in decembrie 2008 ne-am trezit fara a fi anuntati in prealabil ca nu se mai platesc sarbatorile legale.explicatia sefilor a fost ca doar cei care fac ore suplimentare primesc acest drept. (se refera la cei de zi care stau acasa de sarbatori si sunt platiti)