avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate tmm

Activitate tmm

Răspuns la discuția refuz demisie
Multumesc pentru raspuns. Si scuze pentru greseala din ghilimele in loc de "rapoartelor" e referatelor
Răspuns la discuția refuz demisie
Asta am intrebat si eu. Si nu e vorba atat de dat afara cat de maniera de a proceda .Restructurari mi s-a spus verbal ( de catre cel care a venit sa-mi ia masina) Patronul nu a stat la discutii . Iar Doamna de la Personal nu intelege de ce comentez atat si nu imi dau demisia cum au facut ceilalti si tot incerca sa-mi explice cum o sa arate pe cartea de munca pentru viitorii angajatori dat afar disciplinar. Concluzia: fara justificari. Doar nu are nevoie! E patron! Face ce vrea!
Răspuns la discuția refuz demisie
Da am procesul verbal. Am depus o reclamatie la ITM online pe 14.01. Nu este chiar usor sa ma deplasez cateva sute de km pentru o sesizare iar cel de la ITM Iai m-au asigurat ca si acest mod functioneaza. Partea proasta e ca numarul de inregistrare vine o data cu raspunsul.Chiar nu stiam ce sa fac la convocare si daca este posibil/ legal asa ceva . iti multumesc mult pentru raspuns
Răspuns la discuția refuz demisie
Am incercat "negocierea". Nu am acceptat sa-mi dau demisia doar pe banii pe care oricum ii muncisem ( astfel incat a decis sa nu-i mi-i mai dea nici pe acestia). Si nu cred ca acesta este un mod e a proceda cu orice angajat. Nu sunt angajat cu ziua ca sa-mi zica: de miine nu mai avem nevoie de tine. pa! Iar la amenintari de genul " da-ti demisia ca ai copii acasa" nu cred ca mai poate fi vorba de o cale amiabila de rezolvare a problemei.
Multumesc oricum pentru raspuns.
Discuție refuz demisie
Buna ziua !
Sunt angajat din iunie 2008 al unei firme din orasul B. Domiciliul meu stabil este in Iasi ( de aici coordonand activitatea din Is, Nt, SV, BC).Legatura cu firma ( comenzi, livrari, rapoarte) se tine telefonic si prin mail , firma neavand un depozit /birou in Iasi ( deci, nici punct de lucru inregistrat ca atare) .
Activitatea a decurs fara nici un incident pina pe data de 19. 12. 2008 . Am sunat la B. sa vad cand urma sa se faca livrarea pe Moldova , si am aflat ca a doua zi . pe 20.12 . 2008 urma sa vina seful de parc auto sa-mi ia masina si telefonul ( la cererea patronului ) .Predau masina si telefonul cu proces verbal .Patronul nu-mi raspunde la telefoane decat dupa doua zile , atunci cerandu-mi sa –mi prezint demisia la servicul personal . Refuz sa fac acest lucru ( fara plata la zi si un salar compensatoriu conform Contractului National de Munca), negresind cu nimic fata de firma . Domnul P. imi spune ca daca refuz “ se pot face multe “ , chiar pot fi dat afara disciplinar si incheie orice discutie.
Sunt fortat, practic, sa nu –mi desfasor activitatea, deplasarea in judetele enumerate mai sus, facandu-se cu masina firmei.
De la casierie se sisteaza platile pe cardul meu ( bonus noiembrie , salar decembrie) iar de la firma se fac presiuni in continuare sa-mi dau demisia.
Pe data de 20.01.2009 primesc o recomandata datata 9.01.2009 in care mi se cerea sa ma prezint la B. pe 16 " in vederea reglementarii raporturilor contractuale cu firma ca urmare a rapoartelor intocmite". In caz de neprezentare se desface contractul de munca." Sun la B, cer o reconvocare si o copie dupa rapoarte ca sa ma pot prezenta in cunostinta de cauza si aflu ( de la personal) ca rapoartele sunt facute pentru absente nemotivate incepand cu 20.12.2009 ( a doua zi dupa ce mi-au luat masina)
Cum ar trebui sa procedez? Am vreo sansa sau asta e portita legala prin care ma poate concedia fara nici un ban?