Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... refuz demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

refuz demisie

Buna ziua !
Sunt angajat din iunie 2008 al unei firme din orasul B. Domiciliul meu stabil este in Iasi ( de aici coordonand activitatea din Is, Nt, SV, BC).Legatura cu firma ( comenzi, livrari, rapoarte) se tine telefonic si prin mail , firma neavand un depozit /birou in Iasi ( deci, nici punct de lucru inregistrat ca atare) .
Activitatea a decurs fara nici un incident pina pe data de 19. 12. 2008 . Am sunat la B. sa vad cand urma sa se faca livrarea pe Moldova , si am aflat ca a doua zi . pe 20.12 . 2008 urma sa vina seful de parc auto sa-mi ia masina si telefonul ( la cererea patronului ) .Predau masina si telefonul cu proces verbal .Patronul nu-mi raspunde la telefoane decat dupa doua zile , atunci cerandu-mi sa –mi prezint demisia la servicul personal . Refuz sa fac acest lucru ( fara plata la zi si un salar compensatoriu conform Contractului National de Munca), negresind cu nimic fata de firma . Domnul P. imi spune ca daca refuz “ se pot face multe “ , chiar pot fi dat afara disciplinar si incheie orice discutie.
Sunt fortat, practic, sa nu –mi desfasor activitatea, deplasarea in judetele enumerate mai sus, facandu-se cu masina firmei.
De la casierie se sisteaza platile pe cardul meu ( bonus noiembrie , salar decembrie) iar de la firma se fac presiuni in continuare sa-mi dau demisia.
Pe data de 20.01.2009 primesc o recomandata datata 9.01.2009 in care mi se cerea sa ma prezint la B. pe 16 " in vederea reglementarii raporturilor contractuale cu firma ca urmare a rapoartelor intocmite". In caz de neprezentare se desface contractul de munca." Sun la B, cer o reconvocare si o copie dupa rapoarte ca sa ma pot prezenta in cunostinta de cauza si aflu ( de la personal) ca rapoartele sunt facute pentru absente nemotivate incepand cu 20.12.2009 ( a doua zi dupa ce mi-au luat masina)
Cum ar trebui sa procedez? Am vreo sansa sau asta e portita legala prin care ma poate concedia fara nici un ban?

Acest tip de abordare poate fi daunator ambelor parti.In principiu trebuie "negociata" demisia inainte sa o acceptati sau sa o depuneti.Concedierea poate fi facuta in acelas mod.Credem ca intotdeauna calea amiabila este mai scurta si mai buna.Daca se poate.Daca nu, justitia ramane ultima varianta.
Inteleg ca aveti o copie a procesului verbal de predare a masinii de serviciu si a telefonului.
Sfatul meu este sa depuneti imediat o reclamatie la ITM in care sa prezentati situatia in vederea intampinarii unui abuz al angajatorului. Faceti cererea in 2 exemplare si luati nr. de inregistrare de la ITM. In momentul in care sunteti cercetat disciplinar in nota scrisa aratati ca ati predat la cerere masina si telefonul cu care trebuia sa va desfasurati activitatea si ca deja ati anuntat abuzul la ITM prezentandu-i o copie a reclamatie facute la ITM cu nr. de inregistrare. Aratati in scris ca intentionati sa actionati in instanta in cazul in care impiedicarea de a indeplini sarcinile de servicu va fi considerata abatere disciplinara.
Am incercat "negocierea". Nu am acceptat sa-mi dau demisia doar pe banii pe care oricum ii muncisem ( astfel incat a decis sa nu-i mi-i mai dea nici pe acestia). Si nu cred ca acesta este un mod e a proceda cu orice angajat. Nu sunt angajat cu ziua ca sa-mi zica: de miine nu mai avem nevoie de tine. pa! Iar la amenintari de genul " da-ti demisia ca ai copii acasa" nu cred ca mai poate fi vorba de o cale amiabila de rezolvare a problemei.
Multumesc oricum pentru raspuns.
Da am procesul verbal. Am depus o reclamatie la ITM online pe 14.01. Nu este chiar usor sa ma deplasez cateva sute de km pentru o sesizare iar cel de la ITM Iai m-au asigurat ca si acest mod functioneaza. Partea proasta e ca numarul de inregistrare vine o data cu raspunsul.Chiar nu stiam ce sa fac la convocare si daca este posibil/ legal asa ceva . iti multumesc mult pentru raspuns
tmm a scris:

Buna ziua !
Sunt angajat din iunie 2008 al unei firme din orasul B. Domiciliul meu stabil este in Iasi ( de aici coordonand activitatea din Is, Nt, SV, BC).Legatura cu firma ( comenzi, livrari, rapoarte) se tine telefonic si prin mail , firma neavand un depozit /birou in Iasi ( deci, nici punct de lucru inregistrat ca atare) .
Activitatea a decurs fara nici un incident pina pe data de 19. 12. 2008 . Am sunat la B. sa vad cand urma sa se faca livrarea pe Moldova , si am aflat ca a doua zi . pe 20.12 . 2008 urma sa vina seful de parc auto sa-mi ia masina si telefonul ( la cererea patronului ) .Predau masina si telefonul cu proces verbal .Patronul nu-mi raspunde la telefoane decat dupa doua zile , atunci cerandu-mi sa –mi prezint demisia la servicul personal . Refuz sa fac acest lucru ( fara plata la zi si un salar compensatoriu conform Contractului National de Munca), negresind cu nimic fata de firma . Domnul P. imi spune ca daca refuz “ se pot face multe “ , chiar pot fi dat afara disciplinar si incheie orice discutie.
Sunt fortat, practic, sa nu –mi desfasor activitatea, deplasarea in judetele enumerate mai sus, facandu-se cu masina firmei.
De la casierie se sisteaza platile pe cardul meu ( bonus noiembrie , salar decembrie) iar de la firma se fac presiuni in continuare sa-mi dau demisia.
Pe data de 20.01.2009 primesc o recomandata datata 9.01.2009 in care mi se cerea sa ma prezint la B. pe 16 " in vederea reglementarii raporturilor contractuale cu firma ca urmare a rapoartelor intocmite". In caz de neprezentare se desface contractul de munca." Sun la B, cer o reconvocare si o copie dupa rapoarte ca sa ma pot prezenta in cunostinta de cauza si aflu ( de la personal) ca rapoartele sunt facute pentru absente nemotivate incepand cu 20.12.2009 ( a doua zi dupa ce mi-au luat masina)
Cum ar trebui sa procedez? Am vreo sansa sau asta e portita legala prin care ma poate concedia fara nici un ban?

Dar cum este posibil, asa dintr-o data,sa fiti dat afara.Nu au justificat in niciunfel masurile luate impotriva dvs?Macar verbal.