avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1056 soluții astăzi
Forum Activitate Stelianu

Activitate Stelianu

Deci sa inteleg ca daca vanzatorul nu are contract cu agentia de vanzare a casei si cumparatorul o cumpara direct de la vanzator, eu care am vazut casa prin aceasta agentie trebuie sa platesc comision?Nu s-a dorit evitarea agentiei, doar ca informatia despre casa a ajuns cu mult inainte de a fi furnizata de ajentie.
model de contract

O sa incer sa fac o notificare in urma caruia sper sa obtin contractul. Sper sa il dea. Cum ar trebuie sa sune o notificare? Sunt modele standard? I-mi cer scuze ca a postat din nou dar sunt incepator pe forum.:(

Daca in contract nu ar scrie exclusiv atunci as avea ceva sanse? Sub nici o forma de exclusivitate care are diverse formulari in practica.?
:offtopic: Va rog nu mai editati mesaje consecutive, multumesc.


Nu este un contract de exclusivitate, nu mi s-a impus sa vizionez imobile exclusiv prin ei. Si nu stiu cum sa fac sa obtin contractul de vizionare care mi se cuvine? Macar as sti real ce scrie acolo. Cine stie ce au mai adaugat si asa eu tin minte ca am vazut 5-6 case, iar ei spun acum ca sunt 13.
Va multumesc o sa fie de mare ajutor! Este o lege care se aplica si retroactiv? Contractul de vizionare este incheiat in luna iulie 2008, cel de vanzare-cumparare august 2008.
Se poate sa fie si asa dar nu e cazul meu.Socrul meu chiar se stia dinainte cu vanzatorul si asta o poate confirma si vanzatorul. Problema este ca firma inafara de deplasarea la imobil nu a facut nimic pt mine. Toate actele si pregatirea de intabulare si taxe au fost facute de noi. In acest timp eu am fost la ei la agentie sa obtin exemplarul care mi se cuvine si sa vorbesc cu ei. M-am intalnit cu ei pe scari si mi-au spus ca sunt ocupati, dupa care nici un telefon nu am mai primit de la ei.
Am citit tot pe avocatnet ca nu exista lege prin care eu sa raspund de faptele unui tert. Nu aveam de unde sa stiu ca socru a vorbit cu el cu cateva zile inainte.
a sunat sa ii dau un raspuns pana vineri! ce sa fac? Cum obtin un contract?
sa astept pana ma cheama in instanta? sau merge doar la intimidare?

Data post: Marti, 27 Ianuarie 2009, 11:47
Subiect: RE: Am semnat o conventie care cuprinde obligati pana la grad 4 de rudenie! este valabila?

firma are 2% din valoarea casei daca o cumparam. Contractul a fost semnat numai de mine. Prevederi mai sunt legate de penalitati 1% pe zi dupa valoarea comisionului adica 5000E.

Data post: Marti, 27 Ianuarie 2009, 11:51
Subiect: RE: Am semnat o conventie care cuprinde obligati pana la grad 4 de rudenie! este valabila?

Sa inteleg ca desi socrul e cumparatorul si contractul l-a facut direct cu vanzatorul, acestea in conditiile in care ei se cunosteau dinainte de a merge eu cu agentia se poate sa platesc 2% si 1%penalizari?

:offtopic: Va rog nu mai editati mesaje consecutive, multumesc.
Socrul este finantatorul iar dreptul de proprietate este trecut pe soacra, noi uzufruct viager, nust daca ajuta asta la ceva, eu direct nu am cumparat nimic si nu prin agentie
Vreau sa va mai spun ca am primit un exemplar de contract care mi-a fost cerut pt a adauga inca 2 imobile vizualizate si pe care nu l-am mai primit inapoi.

Am vorbit si cu fostul proprietar al casei care spune ca el nu are semnat cu agentia nici un fel de contract si daca este vine sa sustina faptul ca el s-a intalnit cu socru inaite de a merge eu cu agentia la el.