avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 982 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters77243

Activitate ContSters77243

pana la urma cnf decizii CCR se mai reduce ind de crest copil cu 15?
Răspuns la discuția venituri profesionale
chiar de pe site-ul avocat net:
www.avocatnet.ro/content/art...
potrivit celor de mai jos, la calculul Cic pt ven profesionale nu mai este suficienta retinerea doar a imp pe venit?? mai nou indem e conditionata de plata ctr la pensii?
- atasez articolul de mai jos:


In domeniul contributiilor de asigurari sociale, pentru veniturile din activitati profesiionale (altele decat cele de natura salariala) se vor plati numai cota angajatului pentru:
-contributii socaile de sanatate;
-contributii de asigurari sociale;
-contributii la findul de somaj.

Baza de calcul a acestor contributii este limitata la 5 salarii medii pe economie, asa cum este stabilit in bugetul de asigurari sociale.

Noile obligatii fiscale se vor aplica incepand cu 1 iulie 2010.
eu am venituri realizate in 2009 cand se retinea 10% si pe anul in curs din febr 2010 am inteles ca se retine integral 16%...deci cine imi compl adev pe ultimele 12 luni...am decl 200 depusa la AFP in baza fisei fiscale pe 2009?
Multumesc mult de indrumare dl Tuor..si la Fisc tb sa duc eu acea dec de suspendare sau ar tb sa se ocupe soc de asig in mom cand le fac eu cererea pt suspendare ctr?
cand tb suspendat acest ctr de agent asig? inainte de intrarea in Cic sau odata cu prenatalul? daca inainte de cic exista un termen limita? in per celor 126 se mai ot incheia asig pana la cic?