avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate vaderetro

Activitate vaderetro

Răspuns la discuția Certificat deces
Ei spun ca au nevoie de el pt procuratura (cum am mai zis, ancheta e in desfasurare) Dar nu imi pot inchipui de ce daca ar fi la mine, asa cum e normal, ar fi vreo problema. Din cauza aceasta am semne de intrebare. Sper sa se rezolve totul pe cale pasnica, Sunt totusi fratii tatalui meu. Multumesc inca o data pt raspunsuri.
Răspuns la discuția Certificat deces
ynocentta a scris:

Adresati cererere oficiala prim procurorului parchetului responsabil in cercetarea cauzei,solicitand comunicarea stadiului cercetarilor sau solutia dispusa in cauza

Cererea oficiala pot sa o adresez chiar daca nu am inca certificatul de deces? Multumesc.
Răspuns la discuția Certificat deces
Multumesc pentru raspuns. As prefera sa nu se ajunga la plangere penala, dar daca totusi va fi cazul, trebuie sa o inaintez Politiei de pe raza municipiului unde au ei domiciliul?
Buna, va solicit atentia pentru o problema oarecum bizara. De fapt, nici nu stiu daca este o problema, dar vreau sa ma asigur. Tatal meu a fost ucis anul acesta. Eu sunt unicul mostenitor, dar fratii tatalui meu au luat certificatul lui de deces si apoi au refuzat sa mi-l dea, iar eu am plecat din tara fara sa iau un duplicat (am mai expus problema pe forum). Originalul e in continuare la ei, refuza sa mi-l dea. Pentru ca au certificatul si sunt in tara pastreaza legatura cu procurorul care se ocupa de caz (e o ancheta in desfasurare) dar de fiecare data cand ii intreb cum decurge totul evita sa imi raspunda. Ce nu imi explic este de ce e asa de important certificatul de deces al tatalui meu pentru ei si la ce la poate fi de folos. Persoanele din jurul meu spun ca ar trebui sa imi recuperez certificatul cat mai curand. Am vreun motiv sa ma grabesc sau nu le foloseste la nimic? Din cate am inteles ei vor sa ceara despagubiri celui care se dovedeste a fi vinovat. Eu vreau sa aflu adevarul.
Pot ei sa ceara despagubiri in locul meu? Sau pentru ce alt motiv tin atat de mult la acel certificat? (ma refer la motive legale) As mai dori sa stiu daca, desi sunt singurul mostenitor dar nu am certificatul de deces as putea lua legatura cu cine se ocupa de caz. Nu cunosc nici numele, si nu stiu unde ar trebui sa ma adresez, pentru ca nu am mai trecut niciodata prin astfel de lucruri. Multumesc tuturor celor care ar putea sa imi ofere un raspuns.
O seara placuta!
Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
Multumesc foarte mult.
Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
O noua problema: unitatea emitenta imi refuza eliberarea unui duplicat, pe motiv ca originalul e deja la rude, ca eventual voi primi o adeverinta, si un nou certificat in 6-7 ani. E normal/legal?
Răspuns la discuția Duplicat certificat deces
Multumesc foarte mult pentru promptitudinea si claritatea raspunsului.
Buna ziua.
In urma cu o luna tatal meu a decedat. Certificatul de deces a ramas la rude, ele ocupandu-se de inmormantare in mare parte. Eu am nevoie de certificatul de deces in original pt a fi tradus si legalizat (pt studii) , dar rudele spun ca ele imi dau doar o copie xerox a acestuia. Am sunat la biroul starii civile pt a ma informa aspura modalitatii de a primi un duplicat, insa mi s-a spus ca se elibereaza doar daca originalul e pierdut sau deteriorat, insa nu e cazul. Ce trebuie sa fac in aceasta situatie?
Mentionez ca sunt singurul mostenitor, tatal meu fiind divortat si neavand alti copii.