avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Activitate mariussica

Activitate mariussica

Răspuns la discuția proces verbal nul?
Constatarea s-a facut in 25.07.2008 si procesul verbal mi-a ajuns in 28.01.2009(data postei).Incheierea s-a facut intradevar in 20.01.2009...Nu se considera 6 luni de la data luarii la cunostinta?
Referitor la a doua intrebare?
Buna ziua
In cele ce urmeaza doresc sa va expun problema mea,in speranta ca ma puteti ajuta in timp util.
In data de 28.01.2008 am primit in posta(fara nici un fel de scrisoare recomandata,doar plicul cu amenda)un proces verbal incheiat in 20.01.2009 in care scria:in data de 25.07.2008 ora 07:21 locul etc.......am depasit viteza in dreptul unui radar fix.Proba se face cu foto:XXXXXXX,inregistrarea se pastreaza 6 luni de la data constatarii contraventiei.
Am 2 intrebari:
1.Exista vreun termen maxim de trimitere al PV din momentul constatarii infractiunii?(din moment ce poza o tin doar 6 luni?ce prezinta in caz de contestatie?)
2.se poate ca o alta masina sa fi depasit viteza in timp ce ma depasea pe mine,el fiind \\\"ecranat\\\" de masina condusa de mine?Mentionez ca radarul e de tip Gatso DRCS 0293 iar masina condusa de mine un camion de mare tonaj cu care nu circul prin localitati atat de tare....
Va multumesc si astept raspuns cu nerabdare.