Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... proces verbal nul?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

proces verbal nul?

Buna ziua
In cele ce urmeaza doresc sa va expun problema mea,in speranta ca ma puteti ajuta in timp util.
In data de 28.01.2008 am primit in posta(fara nici un fel de scrisoare recomandata,doar plicul cu amenda)un proces verbal incheiat in 20.01.2009 in care scria:in data de 25.07.2008 ora 07:21 locul etc.......am depasit viteza in dreptul unui radar fix.Proba se face cu foto:XXXXXXX,inregistrarea se pastreaza 6 luni de la data constatarii contraventiei.
Am 2 intrebari:
1.Exista vreun termen maxim de trimitere al PV din momentul constatarii infractiunii?(din moment ce poza o tin doar 6 luni?ce prezinta in caz de contestatie?)
2.se poate ca o alta masina sa fi depasit viteza in timp ce ma depasea pe mine,el fiind \\\"ecranat\\\" de masina condusa de mine?Mentionez ca radarul e de tip Gatso DRCS 0293 iar masina condusa de mine un camion de mare tonaj cu care nu circul prin localitati atat de tare....
Va multumesc si astept raspuns cu nerabdare.
Termenul maxim in care se poate incheia un proces verbal de constatare a unei contraventii este de 6 luni.Se pare ca in cazul dumneavoastra s-a incadrat in termen.
Aveti totusi posibilitate sa contestati procesul verbal in termen de 15 zile de la comunicare. Faceti acest lucru si solicitati ca organele de politie sa prezinte inregistratrea audio-video si dovada verificarii aparatului radar. daca ei distrug intregistrarea , este doar vina lor, pentru ca dumneavoastra faceti plangere in termenul legal, plangere pe care trebuie sa o adresati instantei de judecata. Succes.
Constatarea s-a facut in 25.07.2008 si procesul verbal mi-a ajuns in 28.01.2009(data postei).Incheierea s-a facut intradevar in 20.01.2009...Nu se considera 6 luni de la data luarii la cunostinta?
Referitor la a doua intrebare?
mariussica a scris:

Buna ziua
In cele ce urmeaza doresc sa va expun problema mea,in speranta ca ma puteti ajuta in timp util.
In data de 28.01.2008 am primit in posta(fara nici un fel de scrisoare recomandata,doar plicul cu amenda)un proces verbal incheiat in 20.01.2009 in care scria:in data de 25.07.2008 ora 07:21 locul etc.......am depasit viteza in dreptul unui radar fix.Proba se face cu foto:XXXXXXX,inregistrarea se pastreaza 6 luni de la data constatarii contraventiei.
Am 2 intrebari:
1.Exista vreun termen maxim de trimitere al PV din momentul constatarii infractiunii?(din moment ce poza o tin doar 6 luni?ce prezinta in caz de contestatie?)
2.se poate ca o alta masina sa fi depasit viteza in timp ce ma depasea pe mine,el fiind \\\\\\\"ecranat\\\\\\\" de masina condusa de mine?Mentionez ca radarul e de tip Gatso DRCS 0293 iar masina condusa de mine un camion de mare tonaj cu care nu circul prin localitati atat de tare....
Va multumesc si astept raspuns cu nerabdare.
[
Att: Potrivit art. 26 (3) din OG 2/2001 - pv. se comunica contravenientului in termen de cel mult oluna de la data INCHEIERII ACESTUI PV. - asa cum a-ti precizat, din acest pct. de vedere pv indeplineste conditiilelegii.
Potrivit art. 13 din OG 2/2001 aplicarea sanctiunii amenzii se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei. Si de aceasta data pv respecta conditiile impuse de lege.
Recomandare - formulati, plangere cata mai repede (15 zile) de la ziua imediat urmatoare primirii pv. (vezi - stampila of.postal) la Judecatoria de unde s-a constatat fapta. Plangerea se poate trimite prin posta cu confirmare de primire, in doua exemplare anexandu-se in copie pv atacat.
Consultati, un av. pentru a verifica legalitatae pv. si pt. a motiva pl. in fapt si in drept.
plagerile contraventionale nu se timbreaza - aveti costruri, cu onorariu de av.
Succes!
Buna ziua, am si eu o problema daca puteti sami dati si mie niste sfaturi. in 18.10.2008 am primit o amenda de circulatie din cauza ca nu aveam rovinieta. Nimic iesit din comun. Amenda era de 432RON, iar in cazul platirii in 2 zile ar fi jumatate. Dar agentul care a completat procesul verbal, a scris la jumatatea amenzii 162RON si nu 216RON, cat ar fi trebuit sa scrie. Am fost la posta in mai putin de 2 zile sa platesc amenda, iar acolo mi s-a spus ca nu-mi poate incasa amenda din cauza ca nu este completat corect si astfel nu am putut sa-mi platesc amenda. Ca urmare azi, 4.03.2009 am primit somatie cu executare silita cum ca am o datorie de 432RON. V-as ruga daca puteti sa ma sfatuiti ce-i de facut, sincer nu prea imi vine a plati 432 RON doar pt ca agentul nu stie sa completeze un proces verbal. Din cate am inteles procesele verbale completate gresit sunt nule. este adevarat? Va multumesc anticipat
Rolandoo, utilizator
Chiar daca este completat gresit, nulitatea procesului verbal este constatata de instanta de judecata. Se pare ca dumneavoastra nu ati facut contestatie impotriva acelui proces verbal, deci nu prea mai aveti ce face. Aveati la dispozitie de la comunicarea procesului verbal un termen de 15 zile sa-l contestati.
Sunteti pasibil sa platiti amenda stabilita, din pacate.