avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate freja

Activitate freja

Buna ziua,

In urma cu o zi, mama mea a chizitionat un aparat electrocasnic dintr-un magazin din lantul Penny Market. Contractul de garantie a fost incheiat intr-un birou in care ea nu a fost chemata, si nici produsul nu a fost testat. Ajungand acasa, mama mea a avut surpriza sa constate ca lispseau cateva din accesoriile aparatului, precum si manualul de utilizare.

In ce conditii se poate returna acest produs pentru a se inapoia suma de bani platita? (produsul era ultimul de acest tip din magazinul cu pricina, deci nu cred ca au cum sa il inlocuiasca cu unul nou, si nici nu cred ca mai exsita piesele lipsa in magazin..)
Răspuns la discuția contract de comodat
davideg a scris:

Conform prevederilor art 32 din OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, domiciliu fiscal reprezinta:

“a) pentru persoanele fizice, adresa unde isi au domiciliul, potrivit legii, sau adresa unde locuiesc efectiv, in cazul in care aceasta este diferita de domiciliu;
b) pentru persoanele juridice, sediul social sau locul unde se exercita gestiunea administrativa si conducerea efectiva a afacerilor, in cazul in care acestea nu se realizeaza la sediul social declarat;
c) pentru asocierile si alte entitati fara personalitate juridica, adresa persoanei care reprezinta asocierea sau entitatea, iar in lipsa unei asemenea persoane, adresa domiciliului fiscal al oricaruia dintre asociati”

[...]

Asadar, indiferent de locul unde domiciliaza, o persoana fizica ce desfasoara activitati economice in mod independent sau are o profesie liberala, trebuie sa depuna la Administratia Financiara de la domiciliul fiscal formularul 070 “Declaratie de inregistrare fiscala pentru persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent sau exercita profesii libere”. In cazul persoanelor fizice care exercita profesii libere se depune si o copie a buletinului de identitate, a documentului de autorizare, precum si dovada ca activitatea se desfasoara in locatia respectiva, alta decat domiciliul (contract de inchiriere, act proprietate, contract de comodat). In cazul in care contribuabilul si-a schimbat domiciliul fiscal in alt sector sau alta localitate, acesta trebuie sa depuna alaturi de celelalte acte si o copie dupa Codul de inregistrare fiscala detinut anterior, originalul acestuia fiind in prealabil depus la autoritatea care l-a emis.


Va multumesc pentru informatii, insa recunosc ca nu am inteles cum se aplica la cazul meu. In concluzie, pe mine ma intereseaza daca pot depune toate actele in localitatea mea de domiciliu (inclusiv contract de comodat pentru un apartament din alta localitate) si sa inregistrez aici PFA.
Răspuns la discuția contract de comodat
Buna ziua,

Vreau sa infiintez PFA. Momentan locuiesc cu chirie, intr-un imobil unde mi-am mutat de curand si domiciliul stabil din cartea de indentitate (cu acordul proprietarilor).

Pot infiinta PFA in localitatea unde am domiciliu (sa depun aici dosar cu toate actele), dar cu sediul social si cu contract de comodat pe imobilul parintilor, domiciliati in alta localitate?

Multumesc,
Alexandra