avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1664 soluții astăzi
Forum Activitate kkty

Activitate kkty

Răspuns la discuția constructie fara autorizatie
buna ziua!

situatia este urmatoare:

acum 2 ani i-am dat bani matusii noastre pentru a construi inca 2 camere lipite de casa veche de pamanat (- ----cea batraneasca) ...noi demarasem intoicmirea actelor de vanzare cumparare a proprietatii matusii noastre, in urma caruia am facut deja cadastru pe aceasta proprietate ,incluzand noua constructie (cadatrul este facut cu tot cu noua constructie) dar, din pacate matusa noastra a decedat si nu am putut finaliza vanzarea-cumpararea proprietatii..preciez ca aceasta constructie nu este finalizata... pe acest pamant sunt 4 mostenitori..cu toate ca 3 dintre ei si-au luat partea lor cand sa impartit tot pamantul mostenit de la parinti matusii noastre, dar mai vor. In momentul de fata suntem in proces de succesiune..intrebarea mea este : se poate sa fiu amendata pentru constructie ilegala ?..tinand cont ca aceasta constructie este facuta de matusa noastra( dar cu banii nostri) si este prevazuta in cadastru. a doua intrebare este : tinand cont ca aceasta constructie a fost facuta de matusa noastra dar cu bani nostri, se poate ca lla noua constructie sa aiba drept de proprietate toti mostenitorii ?? precizez ca noi de tinem bonurii si facturii fiscale pentru tot ce a fost cumparat pt constructie pe aceasta proprietate.


multumesc si astept un raspuns cat mai urgent .