avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate Ciprian Sucala

Activitate Ciprian Sucala

Subiect: RE: Recuperare TVA din cumpararea unui apartament.

Buna ziua.
Tin sa precizez ca sunt indeplinite toate conditiile prevazute in OUG 200/2008.
Am inteles ca trebuie sa solicit respectivul ramburs direct constructorului , in scris.Voi face si acest demers.
As dori sa stiu daca mai sunt si alte demersuri legale care trebuie facute, deoarece respectivul constructor spunea la un moment dat ca factura finala o va face cu un TVA de 5% insa va face in asa fel incit valoarea totala de vinzare ,adica 38500 eur, sa coincida,adic acest lucru ar insemna ca sa mareasca valoarea de vinzare a respectivului apartament astfel incit el sa nu mai trebuiasca sa returneze diferenta.
Este adevarat ca aceste lucruri nu lea facut si inca nu lea scris in nici un act inminat mie , insa imi este frica sa nu cumva sa incerce sa ma lase fara banii respectivi sau mai bine zis sa profite el de acesti bani care nu ii revin de drept.
Va multumesc anticipat.
Cu respect Ciprian Sucala.
Buna ziua.
Tin sa precizez ca sunt indeplinite toate conditiile prevazute in OUG 200/2008.
Am inteles ca trebuie sa solicit respectivul ramburs direct constructorului , in scris.Voi face si acest demers.
As dori sa stiu daca mai sunt si alte demersuri legale care trebuie facute, deoarece respectivul constructor spunea la un moment dat ca factura finala o va face cu un TVA de 5% insa va face in asa fel incit valoarea totala de vinzare ,adica 38500 eur, sa coincida,adic acest lucru ar insemna ca sa mareasca valoarea de vinzare a respectivului apartament astfel incit el sa nu mai trebuiasca sa returneze diferenta.
Este adevarat ca aceste lucruri nu lea facut si inca nu lea scris in nici un act inminat mie , insa imi este frica sa nu cumva sa incerce sa ma lase fara banii respectivi sau mai bine zis sa profite el de acesti bani care nu ii revin de drept.
Va multumesc anticipat.
Cu respect Ciprian Sucala.
Buna ziua.
Ma numesc Ciprian si as dori sa ma indrumati daca este posibil , in rezolvarea urmatoarei probleme:
Anul trecut am achizitionat un apartament (destinatie-locuinta) ca si persoana fizica direct de la constructor. La acel moment am achizitionat intreaga suma ,urmind ca respectivul constructor sa imi faca predarea apartamentului in luna noiembrie 2008 cel mai tirziu. Achitarea integrala a apartamentului ,includea si TVA-ul de 19% in acel moment, facturile emise de catre vinzator fiind facute pe baza antecontractului de vinzare-cumparare (apartamentul ne-avind CF la momentul respectiv).Avind in vedere faptul ca doar in decursul urmatoarei luni (probabil) se va face vinzarea propriuzisa a apartamentului si la acest moment TVA-ul perceput constructorului de catre stat este doar de 5% ,acest lucru ,inseamna ca diferenta de 14% ,constructorul ar trebuii sa mi-i returneze ,deoarece TVA-ul a fost platit de mine .
Intr-o discutie telefonica ,vinzatorul a refuzat aceast lucru ,dindu-mi de inteles ca nu vrea sa imi returneze diferenta de 14% invocind o durata prea mare si prea complicata a demersurilor necesare.