avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate scarpia

Activitate scarpia

Răspuns la discuția Chemare in judecata angajator
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Nu cred ca pot dovedi efectuarea orelor suplimentare, motiv pentru care renunt din sart sa solicit si plata acestora. O sa ma rezum la plata salariilor restante, insa in acest sens ce dovezi pot aduce eu ca nu am primit acesti bani? Stiu cu siguranta ca in toata perioada nu am primit decat salariul pentru 2 luni si am semnat statul de plata insa nu stiu pentru care luni erau acele salarii.
Buna ziua,

In perioada august 2009 - 06.03.2010 am lucrat la o firma cu cim. In data de 6 martie mi-am depus demisia in baza art 79 alin 8.
Am demisionat pentru ca 1 -eram obligat constant sa fac ore suplimentare care nu mi-au fost niciodata platite, 2- angajatorul nu mi-a platit toate salariile in perioada in care am lucrat.
La plecare angajatorul mi-a comunicat ca nu imi va plati ultimul salariu si banii pentru co neefectuat pentru ca nu am acordat 15 zile de preaviz.
Doresc sa chem firma in judecata pentru recuperarea banilor insa nu stiu exact care este suma pe care firma mi-o datoreaza.
Daca in solicitarea de chemare in judecata specific doar ca doresc plata salariilor restante si banii pentru concediul neefectuat este suficient? sau trebuie sa mentionez exact suma pe care trebuie sa o primesc de la firma?

Multumesc anticipat